Քաղաքական 12:55 22/09/2014
«Ռուսաստանի նկատմամբ շարունակվում են պատժամիջոցները: Նման իրավիճակում, երբ որ պետությունները մտածում են ինչպես ցույց տալ իրենց ինքնուրույնությունը ու Ռուսաստանից տարանջատվել, Հայաստանը գնում է Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցության պայմանագրի ստորագրման՝ առանց վերապահումներով»: Երևանի մամուլի ակումբի կազմակերպած «Եվրասիական տնտեսական միություն. ինչ կստանա և ինչ կկորցնի Հայաստանը» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախկին նախագահ, միջազգային փորձագետ Հովհաննես Իգիթյանը:
Ըստ նրա, նույնիսկ ԵՏՄ անդամ Ղազախստանի նախագահի հայտարարությունը, թե հնարավոր է հրաժարվել Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությունից, նույնպես կապված են ՌԴ-ի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցների հետ:
Փորձագետի դիտարկմամբ, Ղազախստանի նախագահը հնարավոր է համարում, որ ՌԴ նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները կարող են ուղղակի կամ անուղղակի ազդել նաև իր երկրի վրա:
Հ. Իգիթյանը հարց հնչեցրեց, թե ԵՏՄ-ին անդամակցելու` ՀՀ-ի որոշումն արդյո՞ք ղարաբաղյան հակամարտության անվտանգության հարցը լուծում է, թե այն տեղափոխում է այլ ոլորտ ու դարձնում ՌԴ հարց: Նա օրինակ բերեց Սոչիում օգոստոսի սկզբին կայացած ՀՀ-ի, ՌԴ-ի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը:
Կլոր սեղանը վարող Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանն էլ ասաց, որ եթե հոկտեմբերի 9-10-ին ՀՀ-ի` ԵՏՄ-ին անդամակցությունը չկայանա, ապա դա Հայաստանի պատճառով չի լինի: Նա նշեց, որ Հայաստանը պատրաստ է ստորագրել ԵՏՄ-ին անդամակցության պայմանագիրն այն տեսքով, ինչ կա:

Politics 15:48 22/09/2014
“Sanctions against Russia continue. With the other states seeking to demonstrate independence and separate from Russia, Armenia is moving towards signing a treaty on joining the Eurasian Economic Union (EaEU) unconditionally,” former chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the Armenian National Assembly, international expert Hovhannes Igityan said at a roundtable discussion on Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union organized by Yerevan Press Club.
According to him, the statement of the Kazakh President about the country’s possible withdrawal from the Eurasian Economic Union is also related to the sanctions against Russia.
Mr Igityan stressed that the Kazakh leader thinks that the sanctions can have a direct or indirect impact on his country.
Yerevan Press Club head Boris Navasardyan said, for his part, that if Armenia does not join the EaEU on October 9-10, it will not be the fault of Armenia. According to Navasardyan, Armenia is prepared to sign the treaty on accession to the EaEU in its current form.