Քաղաքական 12:55 22/09/2014
«Ռուսաստանի նկատմամբ շարունակվում են պատժամիջոցները: Նման իրավիճակում, երբ որ պետությունները մտածում են ինչպես ցույց տալ իրենց ինքնուրույնությունը ու Ռուսաստանից տարանջատվել, Հայաստանը գնում է Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցության պայմանագրի ստորագրման՝ առանց վերապահումներով»: Երևանի մամուլի ակումբի կազմակերպած «Եվրասիական տնտեսական միություն. ինչ կստանա և ինչ կկորցնի Հայաստանը» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախկին նախագահ, միջազգային փորձագետ Հովհաննես Իգիթյանը:
Ըստ նրա, նույնիսկ ԵՏՄ անդամ Ղազախստանի նախագահի հայտարարությունը, թե հնարավոր է հրաժարվել Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությունից, նույնպես կապված են ՌԴ-ի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցների հետ:
Փորձագետի դիտարկմամբ, Ղազախստանի նախագահը հնարավոր է համարում, որ ՌԴ նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները կարող են ուղղակի կամ անուղղակի ազդել նաև իր երկրի վրա:
Հ. Իգիթյանը հարց հնչեցրեց, թե ԵՏՄ-ին անդամակցելու` ՀՀ-ի որոշումն արդյո՞ք ղարաբաղյան հակամարտության անվտանգության հարցը լուծում է, թե այն տեղափոխում է այլ ոլորտ ու դարձնում ՌԴ հարց: Նա օրինակ բերեց Սոչիում օգոստոսի սկզբին կայացած ՀՀ-ի, ՌԴ-ի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը:
Կլոր սեղանը վարող Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանն էլ ասաց, որ եթե հոկտեմբերի 9-10-ին ՀՀ-ի` ԵՏՄ-ին անդամակցությունը չկայանա, ապա դա Հայաստանի պատճառով չի լինի: Նա նշեց, որ Հայաստանը պատրաստ է ստորագրել ԵՏՄ-ին անդամակցության պայմանագիրն այն տեսքով, ինչ կա:

Политика 13:51 22/09/2014
«Санкции в отношении России продолжаются. В подобной ситуации, когда государства думают над тем, как показать свою самостоятельность и отделиться от России, Армения идет по пути к подписанию договора о вступлении в Евразийский экономический союз без оговорок. Об этом на организованном Ереванским пресс-клубом круглом столе на тему «Евразийский экономический союз: что получит и потеряет Армения?» заявил бывший председатель комиссии Национального Собрания Армении по внешним сношениям, международный эксперт Ованнес Игитян.
По его словам, даже заявление президента Казахстана о возможном выходе страны из состава Евразийского экономического союза, также связано с санкциями в отношении России.
Ованнес Игитян подчеркнул, что президент Казахстана считает возможным и прямое или косвенное влияние санкций в отношении РФ на его страну.
В свою очередь глава Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян отметил, что если Армения не вступит в ЕАЭС 9-10 октября, то это будет не по ее вине. По словам Бориса Навасардяна, Армения готова подписать договор о вступлении в ЕАЭС в его нынешнем виде.