Հասարակություն 18:20 01/10/2014
Ֆրանսիայի Հանրապետության արտաքին գործերի և միջազգային զարգացման նախարար Լորան Ֆաբիուսին Դեյր Էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու պայթցումը դատապարտող հայտարարություն է տարածել: Այս մասին հայտնում է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանությունը:
«Ես դատապարտում եմ հայ համայնքի համար մեծ խորհուրդ ունեցեղ Դեյր Էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու ավերումը:
Ֆրանսիան ողջունում է սրբավայրերի նկատմամբ հանդուրժողականության և հարգանքի համար պայքարելու բոլոր դավանքների հոգևոր առաջնորդների հանձնառությունը՝ անկախ հարձակումներից և սպառնալիքներից:
Սիրիական և իրաքյան ազգային ժառանգությունները սպառնալիքի տակ են: Մշակութային ժառանգությունը պաշտպանելու պարտավորության թերացումը դիտվում է որպես պատերազմի հանցագործություն, որի պատասխանատուները պատժվում են Միջազգային քրեական դատարանի կողմից: ՄԱԿ-ի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպության հետ միասին, Ֆրանսիան զորավիգ է, որպեսզի կենսագործվեն մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին համաձայնագրերը՝ հատկապես զինված հակամարտության դեպքում»:

Society 18:56 01/10/2014
French Minister of Foreign Affairs and International Development Laurent Fabius has issued a statement condemning the destruction of the Holy Martyrs Armenian Church in Deir ez-Zor.
“I condemn the destruction of the Holy Martyrs Church in Deir ez-Zor, which has great importance for the Armenian community.
“France welcomes the commitment of religious leaders of all faiths to fight for tolerance and respect for sacred places, despite attacks and threats.
“The national heritage in Syria and Iraq is at risk. The failure to protect cultural heritage is viewed as a war crime and those responsible should be punished by the International Criminal Court. Together with the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), France supports the fulfillment of the agreements on the protection of cultural heritage, especially under armed conflict.”