Հասարակություն 12:00 06/10/2014
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Շուշիի քաղաքապետ Արծվիկ Սարգսյանը և Արցախ ժամանած Ֆրանսիայի Բուրգ Լե Վալանսի քաղաքապետ Մարլեն Մուրիեն նախօրեին ստորագրել են Բարեկամության հռչակագիր երկու քաղաքների միջև։ Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հռչակագրում մասնավորապես նշվում է, որ ողջունելով Լեռնային Ղարաբաղի՝ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի և իշխանությունների հետևողական քայլերն՝ ուղղված ազատ և ժողովրդավարական հասարակության ստեղծմանն ու զարգացմանը, ու գիտակցելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի մեկուսացումը չի նպաստում ժողովուրդների երկխոսությանը և վերջնական խաղաղության հաստատմանը՝ կողմերը որոշել են բարեկամական կապեր հաստատել երկու քաղաքների միջև։
Հռչակագիրը նպատակ ունի նպաստել երկու քաղաքների միջև հարաբերությունների զարգացմանը և խթանել համատեղ ծրագրերի իրականացումը կրթության, մշակույթի, սպորտի, առևտրի և տեղական կառավարման ոլորտներում։

Society 12:34 06/10/2014
On October 5, Artsvik Sargsyan, Mayor of Shushi, the Nagorno-Karabakh Republic, and Marlene Mourier, Mayor of Bourg-lès-Valence, France, who is on a visit to Artsakh, signed a Declaration of Friendship between the two cities, the Nagorno-Karabakh Foreign Ministry reported.
The Declaration, in particular, reads that welcoming the consistent steps of the people and authorities of the Nagorno-Karabakh (Artsakh) Republic aimed at the creation and development of a free and democratic society, as well as realizing that the isolation of the people of Nagorno-Karabakh doesn’t contribute to the establishment of dialogue between peoples and to the achievement of final peace, the parties decided to establish friendly relations between the two cities.
The Declaration aims to facilitate relations between the two cities and to promote implementation of programs in the fields of education, culture, sports, trade, and local self-government.