Հասարակություն 16:46 31/10/2014
Իրաքի արևմտյան հատվածում հայտնաբերվել է սուննիների տասնյակ դիեր, ում սպանել են «Իսլամական պետության» գրոհայինները: Անբար նահանգում հայտնաբերված զանգվածային գերեզմանոցների մեջ հնարավոր է լինի 80-220 մարդու դի: Այս մասին հայտնում է BBC-ն:
Սպանվածներից շատերը պատկանում են Ալ-Բու Նիմր ցեղին, որը միացել է ԻԼԻՊ-ի դեմ Իրաքի կառավարության պայքարին:
Հայտնի է, որ գրոհայինները, 2014 թվականի հունիսին գրավելով Մոսուլի բանտը, սպանել էին 600 բանտարկյալի: Ըստ Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության` բանտարկյալներին կանգնեցրել են մի շարքի վրա և գլխից զարկել. նման տիպի հանցագործությունները բնորոշ են ԻԼԻՊ-ին:

Society 18:02 31/10/2014
Scores of bodies of Sunni Muslim tribesmen apparently killed by Islamic State (IS) militants have been found in mass graves in western Iraq, the BBC reported.
The graves that were found in the province of Anbar may contain between 80 and 220 bodies, reports suggest.
Many of the dead belong to the Al Bu Nimr tribe, which joined Iraq's Shia-dominated government in fighting IS.
It has also emerged that Islamic State may have killed 600 prisoners at a jail in Mosul they seized in June.
The inmates were forced to kneel along the edge of a ravine before being shot, the campaign group Human Rights Watch said.
A graphic video allegedly showing some of the victims of the IS attack in the Anbar town of Hit has emerged online.