Տարածաշրջան 12:20 17/11/2014
«ԼՂ հակամարտության լուծումը բխում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովրդի շահերից»,-այդ մասին իրանական «Իրդիփլոմասի.իռ» կայքին տված հարցազրույցում՝ նշել է ՀՀ-ում Իրանի նախկին դեսպան սեյյեդ Ալի Սաղայիանը:
Դեսպան Սաղայիանը, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության հարցում Իրանի ունեցած դիրքորոշմանը, մասնավորապես նշել է. «Իրանի իշխանությունների դիրքորոշումն այն է, որպեսզի բոլոր հակամարտությունները, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծվեն խաղաղ ճանապարհով. Հակամարտության լուծումը բխում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովրդի շահերից»:
ՀՀ-ում Իրանի նախկին դեսպանը, անդրադառնալով Հասան Ռոհանիի՝ օրերս Ադրբեջան կատարած այցին, և այդ համատեքստում Իրան-Հայաստան հարաբերությունների հեռանկարին, մասնավորապես նշել է. «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը երբե՛ք թույլ չի տվել, որպեսզի առկա խնդիրները ստվեր նետեն հարևանների հետ ունեցած հարաբերությունների վրա. Հայաստանը Իրանի միակ քրիստոնյա հարևանն է, իսկ Ադրբեջանը շիական երկիր է. ահա այդ երկու հանգամանքների պատճառով է, որ Իրանը երկու երկրների հետ էլ լավ հարաբերություններ ունի»:
Այն հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ պանազարիականը գաղափարախոսությունը կամ Իսրայելի ճնշումներն Իրան-Ադրբեջան հարաբերությունները կանգնեցնեն մարտահրավերների առջև, սեյյեդ Ալի Սաղայիանը, մասնավորապես պատասխանել է. «Տարածաշրջանում էթնիկական խնդիրները տեղ չունեն, քանի որ տարածաշրջանի ժողովուրդներն այդ խնդրի պատճառով մեծ վնասներ են կրել»:
Հիշեցնենք, որ Սեյյեդ Ալի Սաղայիանն ավելի վաղ ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետում Հայաստանի և Իրանի դիվանագիտական հարաբերությունների 20-ամյակի առթիվ կազմակերպված միջոցառման ժամանակ, անդրադառնալով Ադրբեջանի՝ Իրանի հյուսիսային նահանգների նկատմամբ ունեցած հավակնություններին, մասնավորապես նշել էր. «Մինչև 1918թ. Ադրբեջան անունով պետություն չի եղել, այն կազմավորվել է պատմական Արանի տարածքում»:

Разное 14:19 17/11/2014
Урегулирование карабахского конфликта исходит из интересов армянского и азербайджанского народов. Об этом заявил в интервью иранскому сайту «ирдипломаси.ир» бывший посол Ирана в Армении Сейед Али Сагайан.
Сейед Али Сагайан, обратившись к позиции Ирана, в частности отметил: «Власти Ирана придерживаются следующей позиции: все конфликты, в том числе и карабахский, должны решаться мирным путем. Урегулирование карабахского конфликта исходит из интересов армянского и азербайджанского народов».
Обратившись к состоявшемуся на днях визиту президента Ирана Хасана Роухани в Азербайджан и перспективам армяно-иранских отношений в этом контексте, бывший посол ИРИ в Армении отметил: «ИРИ никогда не позволяла , чтобы существующие проблемы бросали тень на отношения с соседними странами. Из всех соседей Ирана Армения – единственная христианская страна, а Азербайджан – шиитская страна. Именно исходя из этих обстоятельств Иран поддерживает хорошие отношения с обеими странами».
В ответ на вопрос, возможно ли, что паназарийская идеология или давление Израиля поставят отношения между Ираном и Азербайджаном перед вызовами, Сейед Али Сагайан в частности сказал: «В регионе нет места этническим проблемам, так как народы региона из-за подобных проблем понесли большие потери».
Отметим, Сейед Али Сагайан ранее в ходе организованного на факультете востоковедения Ереванского государственного университета мероприятия, посвященного 20-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Ираном, заявил, что до 1918 года государства под названием Азербайджан не существовало: оно было образовано на территории исторического Арана.