Տարածաշրջան 15:31 19/11/2014
Թուրքական MADO սրճարանի ադրբեջանական մասնաճյուղը խլելու են «նուրջուական» պատգամավոր Ջեյհուն Օսմանլըի ձեռքից, քանի որ Բաքվի իր ռեստորանում հայկական ծագում ունեցող ամերիկացի երգչուհի Շերի երգն է հնչել: Այս մասին ադրբեջանական Minval.az պորտալին հաղորդել են իր աղբյուրները:
Ինչպես նշված է նյութում, հայտնի թուրքական բրենդային MADO սրճարանի ադրբեջանական մասնաճյուղի հարցն օրակարգում է, քանի որ պաշտոնական Անկարան պահանջում է արմատախիլ անել Ֆաթուլլահ Գյուլենի կրոնական ուղղության ճյուղն Ադրբեջանում: Աղբյուրի խոսքերով՝ MADO-ի ադրբեջանական ճյուղի սեփականատերն ադրբեջանական Ireli (İrəli İctimai Birliyi) երիտասարդական շարժման նախկին առաջնորդ Ջեյհուն Օսմանլըն է, որը գլխավորում է «ադրբեջանցի նուրջուականների» ցուցակը:
«Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ MADO-ի մասնաճյուղում, որը տեղակայված է Բաքվի Ռուսական դրամատիկ թատրոնի հարևանությամբ, հնչեց հայկական ծագում ունեցող ամերիկացի երգչուհու երգը: Այս ամենի վկան՝ ölkə.az կայքի աշխատակիցը, գրեց այդ մասին: Հրապարակման մեջ ասվում է, թե մասնաճյուղի ղեկավարությունը սկզբում ուշադրություն չի դարձրել այցելուների բողոքներին ամերիկացի երգչուհի Շեր Սարգսյանի կատարման առնչությամբ: Սակայն երբ MADO-ի աշխատակիցները նկատել են դժգոհողների թվի աճը, փոխել են ձայնասկավառակը»,- նշում է աղբյուրը:
Ինչպես նշված է նյութում, դեկտեմբերի 17-ին Մեծ կոռուպցիոն գործողությունից հետո, որը, ինչպես ասված է, կազմակերպվել էր Գյուլենի շարժման կողմից իշխող AKP կուսակցության դեմ, Էրդողանը նպատակադրվեց վերջ դնել Գյուլենի ցանցին ոչ միայն Թուրքիայում, այլև այլ երկրներում, որտեղ որ այն գործում է: «Ինչպես թուրքական, այնպես էլ ադրբեջանական մամուլում շատ հոդվածներ գրվեցին այն մասին, որ Էրդողանն այդ առնչությամբ բանակցություններ է վարում Բաքվի հետ, որտեղ ուղարկվել են հատուկ դոսյեներ: Ադրբեջանում գյուլենական դպրոցների փակումը, նախագահի աշխատակազմի բաժիններից մեկի պետ Էլնուր Ասլանովին ու «նուրջուական» ցանցի մյուս ներկայացուցիչներին հեռացնելը բացատրվում է հենց դրանով: Էրդողանի ընտրվելուց հետո «զուգահեռ իշխանության» դեմ պայքարն ուժեղացել է: Բացի իրավապահ մարմիններում երկար տարիներ աշխատող դրա անդամների ձերբակալությունից, Անկարան լայնամասշտաբ գործողություն է սկսել այս ուղղության հիմնական ֆինանսական աղբյուրների չեզոքացման համար»,- նշված է հոդվածում:
Աղբյուրը չի բացառում այն տարբերակը, որ MADO-ի սրճարանում՝ քաղաքի կենտրոնում, հայ երգչուհու երգի հնչեցումը սադրանք է եղել, որի նպատակն Ադրբեջանի իշխանությունների ուշադրությունը հրավիրելն է Էրդողանին տված իրենց խոստումներին:
Ադրբեջանական Minval.az տեղեկատվական պորտալը նաև հայտնում է, որ Միլլի մեջլիսի պատգամավոր Ֆազայիլ Աղամալըն ժողովրդին կոչ է արել բոյկոտել MADO սրճարանը: «Նման տիպի սրճարանները, որտեղ թշնամական երաժշտություն է հնչում, վնաս են հասցնում ազգային մտածողությանը. դրանք պետք է բոյկոտել: Սեփականատերերը չպետք է մոռանան, որ նրանք գործում են Ադրբեջանում, և նմանատիպ պահվածքը կարող է հանգեցնել լուրջ պատժամիջոցների»,- հայտարարել է պատգամավորը:

Общество 12:59 19/11/2014
Азербайджанский филиал турецкого кафе «МАДО» будет отобран у депутата-«нурсиста» Джейхуна Османлы, так как в его бакинском ресторане прозвучала песня американской певицы армянского происхождения Шер. Об этом азербайджанскому информационному порталу «Минвал.аз» сообщил источник.
Как отмечается в материале, азербайджанский филиал известного турецкого брендового кафе «МАДО» на повестке дня в связи с требованием официальной Анкары полностью обезвредить азербайджанскую ветвь джамаата Фатуллаха Гюлена. По словам источника, который передал эту информацию, негласный владелец МАДО-Азербайджан является бывший лидер Молодежного движения «Ирели» Джейхун Османлы, который возглавляет список «азербайджанских нурсистов».
«Все началось с того, что в филиале МАДО, расположенном по соседству с Бакинским Русским Драматическим Театром, прозвучала песня американской певицы армянского происхождения. Свидетель этого, сотрудник сайта ölkə.az написал об этом. В новости сообщается, что руководство филиала вначале не обратило внимания на протесты посетителей в связи с исполнением американской певицы Шер Саркисян. Но после того, как сотрудники МАДО увидели растущее число негодующих, они поменяли пластинку», –отметил источник.
Как отмечается в материале, после Большой Коррупционной Операции 17 декабря, которая как утверждается, была организована движением Гюлена против правящей АКП, Р.Т.Эрдоган поставил цель покончить с сетью Гюлена не только в Турции, но и в других странах, где она действует. «Было много статьей как в турецкой, так и азербайджанской прессе о том, что Эрдоган ведет переговоры на этот счет с Баку, куда были присланы специальные досье. Закрытие школ Гюлена в Азербайджане, отстранение от должности главы отдела президентской администрации Эльнура Асланова и других лидеров „нурсисткой” сети объясняется этим. После избрания Эрдогана президентом борьба против „параллельной власти” усилилась. Помимо арестов их членов, долгие годы работавших в правоохранительных органах, Анкара начала широкомасштабную операцию по ликвидации основных финансовых источников „джамаата”», – отмечается в статье.
Источник не исключает версию того, что, возможно, песня армянской исполнительницы в филиале МАДО в центре города является провокацией. Целью является привлечь внимание азербайджанских властей к их обещанию Эрдогану.
Азербайджанский информационный портал «Минвал.аз» также сообщает, что депутат Милли Меджлиса Фазаил Агамалы призвал народ бойкотировать ресторан «Mado».
«Такого рода кафе, где звучит вражеская музыка, вредят национальному менталитету и они должны быть бойкотированы. Владельцы не должны забывать, что они функционируют в Азербайджане и такого рода поведение может привести к серьезным санкциям», – заявил депутат.
«Bloomberg»: Нурсисты помогали правительству Азербайджана заручиться поддержкой США
Турецкие СМИ: Движение Гюлена потратило на антиармянский лоббинг в США $1,5 млн., а в числе подкупленных – Обама и Клинтон