Հասարակություն 13:18 20/11/2014
Ի տարբերություն օգոստոսյան դեպքերի, այս անգամ լուսաբանումն ավելի հավասարակշռված էր: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով նոյեմբերի 12-ին ԼՂՀ խոցված ուղղաթիռի միջադեպից՝ ասաց Մեդիամաքս գործակալության գլխավոր խմբագիր Դավիթ Ալավերդյանը:
«Պետք է գիտակցենք, թե մեր յուրաքանչյուր բառը ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ հասարակության վրա: Ուղղաթիռի խոցման վերաբերյալ հայկական կողմի լուսաբանումը բավարար է, չնայած որ դեպքից մի քանի ժամ հետո շատերը օգտագործեցին կեղծ լուսապատկերներ, տարածեցին կեղծ տեղեկատվություն, բայց մեր փորձագետների ու օպերատիվ միջամտության շնորհիվ նորմալ իրավիճակի եկավ»,-նշեց Ալավերդյանը:
Քննարկմանը ներկա ԵՊՀ Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի գիտաշխատող Վահրամ Միրաքյանն էլ անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի լրատվամիջոցներին, նշեց. «Տպավորությունն այնպիսին էր, թե չէին կողմնորոշվում՝ ինչպես լուսաբանել: Ամեն օր փոխում էին իրենց ապատեղեկատվությունը»:
Ռազմինֆո կայքի համակարգող, քարոզչության ոլորտի հետազոտող Կարեն Վրթանեսյանի գնահատմամբ, ինֆորմացիայի խառնաշփոթը նորմալ երևույթ է ճգնաժամային իրավիճակում, սակայն լրագրողի պարտականությունն է ամեն սենսացիոն լուր չդնել, այլ ստուգել:
«Լուրջ բացթողում է, որ որոշ լրատվամիջոցներ քլիքամոլությամբ տառապելով, անիմաստ սիրիական կամ չեչենական տեսանյութեր սկսեցին տարածել»,-ասաց Վրթանեսյանն՝ ավելացնելով, որ անիմաստ է հայկական լրատվամիջոցներով տարածել ուղղաթիռի խոցումը, դրա կարիքը չկա՝ ելնելով թեկուզ զոհերի ընտանիքների հանդեպ հարգանքից:
Վահրամ Միրաքյանը տեսակետ հատնեց, թե տպավորություն կա, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցներն ամեն կերպ փորձում են արդարացնել հայկական ցեղասպանությունը. «Նրանց լրատվամիջոցները շարունակում են նույն կոչերը` անպաշտպան բնակչությանը ոչնչացնել: Նրանք իրենց ժողովրդին պատրաստում են խաղաղ բնակչության ոչնչացմանը, ոչ թե զինված պայքարի: Դրա վառ օրինակն է Սաֆարովի հերոսացումը»:

Регион 14:36 20/11/2014
В СМИ Азербайджана продолжают звучать призывы уничтожить беззащитное население Армении и НКР. Комментарии экспертов
Освещение в СМИ инцидента со сбитым 12 ноября ВС Азербайджана вертолетом МИ-24 ВВС Нагорно-Карабахской Республики, который совершал учебно-тренировочный полет, было более сбалансированным, чем в случае с августовскими событиями. Об этом сегодня на встрече с журналистами заявил главный редактор агентства «Медиамакс» Давид Алавердян.
В свою очередь научный сотрудник Центра стратегических исследований Ереванского государственного университета Ваграм Миракян, обратившись к азербайджанской прессе, отметил: «Складывалось такое впечатление, что азербайджанские СМИ не могли сориентироваться, как освещать данный инцидент. Каждый день меняли свою дезинформацию».
По оценке координатора сайта Razm.info, эксперта Карен Вртанесяна, информационная неразбериха – нормальное явление в кризисных ситуациях, однако проверка любой сенсационной информации перед публикацией – обязанность журналиста.
А Ваграм Миракян добавил, что, складывалось впечатление, что азербайджанские СМИ всячески пытаются оправдать Геноцид армян. «В азербайджанских СМИ продолжают звучать одни и те же призывы: уничтожить беззащитное население. Они готовят свой народ к ликвидации беззащитного населения, а не к вооруженной борьбе. Ярким примером сказанного является героизация Сафарова», – сказал он.