Քաղաքական 11:45 24/11/2014
Մելիք-Շահնազարյան. Հայ օդաչուների տարհանման գործողությունն իրականացրել է հատուկ նշանակության ջոկատայինների 4 հոգանոց խումբը
Հայ օդաչուների տարհանման գործողությունն իրականացրել է մեր հատուկ նշանակության ջոկատայիններից կազմված 4 հոգանոց խումբը։ Գործողության ընթացքում օգտագործվել է 3 տեսակի օդային սարք, որից մեկն առաջին անգամ է գործածվել մեր պրակտիկայում: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանն` անդրադառնալով  ԼՂՀ զինված ուժերի կողմից իրականացված հատուկ նշանակության գործողությանը:
Նա նշեց, որ շատ լավ մշակված գործողություն են իրականացրել հատուկջոկատայինները:
«Մեծ ծավալի աշխատանք է տարվել: Տեղյակ եմ, որ նախ իրականացվել է տարածքի հիանալի հետազոտություն, բացահայտվել են թշնամու դիրքերը, ծուղակները, մարդկանց քանակը, զինվածության աստիճանը: Ականազերծել են տարածքներ, որ կարողանան մոտենալ ուղղաթիռին: Գործողությունը նախապատրաստվել է, նոյեմբերի 20-ից սկսած շարունակաբար իրականացրել են ու փայլուն արդյունք ստացել: Առաջնագծում կանգնած տղաներն ապահովել են չորս հատուկջոկատայինների գործողությունների հաջողությունը»,- ԼՂՀ զինված ուժերի կողմից իրականացված հատուկ նշանակության գործողության որոշ մանրամասներ ներկայացրեց քաղաքագետը՝ հավելելով, որ ավելի մանրամասն կարող է հայտնել միայն պաշտպանության նախարարությունը:
Հ. Մելիք-Շահնազարյանի խոսքով, բուն գործողության ընթացքում հակառակորդի կողմից եղել է 5-7զոհ, հատկապես այն ծուղակի անձնակազմը, որ պետք է դիմավորեր հատուկջոկատայիններին:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից հայկական ուղղաթիռը խոցվել էր նոյեմբերի 12-ին: Մի քանի օր անց ԼՂՀ զինված ուժերը դիմել են խոցված ուղղաթիռի անձնակազմի ճակատագիրը պարզելու և դրանից բխող խնդիրներ լուծելու հատուկ նշանակության գործողության: Մարտական խնդրի կատարման արդյունքում դեպքի վայրից տարհանվել են ուղղաթիռի անձնակազմից մեկի դին, երկու օդաչուների մասունքները և ուղղաթիռի որոշ անհրաժեշտ մասեր:

Политика 12:39 24/11/2014
Г. Мелик-Шахназарян: Операцию, в ходе которой были вынесены тела членов экипажа сбитого вертолета ВВС НКР, провели 4 спецназовца
Спецоперацию, в ходе которой были вынесены тела членов экипажа сбитого ВС Азербайджана вертолета МИ-24 ВВС Нагорно-Карабахской Республики (НКР), провела группа, состоящая из 4 членов подразделений специального назначения. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил политолог Грант Мелик-Шахназарян, обратившись к проведенной ВС НКР спецоперации.
По его словам, в ходе спецоперации было использовано 3 вида летательных аппаратов, при этом один из них применялся в нашей практике впервые.
Как отметил политолог, армянские военнослужащие провели превосходно разработанную операцию.
«Был выполнен большой объем работы. Мне известно, что сначала армянские военнослужащие детально изучили местность, дислокацию сил противника, ловушки, численность и степень вооруженности противника. Были разминированы территории, чтобы суметь подойти к вертолету. Спецоперация готовилась заранее, ее реализация началась с 20 ноября, и она блестяще была завершена. Стоящие на передовой линии ребята обеспечили успех действий 4 спецназовцев», – представил Грант Мелик-Шахназарян подробности спецоперации ВС НКР, добавив, что более детальную информацию может сообщить лишь министерство обороны.
Как отметил эксперт, в ходе спецоперации потери противника составили 5-7 человек, в частности речь идет о тех, кто подготовил ловушку для армянских военнослужащих.
Напомним, как сообщила ранее пресс-служба Минобороны НКР, 12 ноября около 13:45 по местному времени в воздушном пространстве над восточной частью карбахско-азербайджанской границы вследствие нарушения ВС Азербайджана режима перемирия был поражен вертолет МИ-24 ВВС Нагорно-Карабахской Республики, осуществлявший учебно-тренировочный полет. Территория, на которой произошел данный инцидент, находится в непосредственной близости к линии соприкосновения. Противник после инцидента продолжал интенсивный обстрел места происшествия из оружия разного калибра.
Однако, как сообщила 22 ноября пресс-служба АО НКР, ВС Нагорно-Карабахской Республики провели спецоперацию, в результате которой с места происшествия были вынесены тело одного из членов экипажа сбитого вертолета, останки тел двух других пилотов, а также некоторые необходимые части Ми-24. В ходе спецоперации ВС Азербайджана понесли потери (2 военнослужащих). АО НКР потерь не понесла.