Աշխարհում 12:41 01/12/2014
«Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետությունը» Սիրիայի քրդաբնակ Քոբանի (արաբ. Այն Ալ-Արաբ) քաղաքի համար պայքարելիս վերջին 24 ժամում ծանր կորուստներ են ունեցել: Մարտերի և ԱՄՆ-ի գլխավորած օդուժի հարվածներից սպանվել է առնվազն 50 ջիհադիստ: Այս մասին հայտնում է The Daily Star-ը` հղում կատարելով France Presse գործակալությանը:
Լոնդոնում տեղակայված մարդու իրավունքների պաշտպանության սիրիական կենտրոնի տվյալների համաձայն` կոալիցիայի օդուժը Ռաքքայի մոտ ոչնչացրել է մոտ 30 թիրախ: Զոհերի ու վիրավորների մասին դեռ տվյալներ չկան:
Քոբանիում մարտերը վերսկսվել էին նոյեմբերի 29-ին այն բանից հետո, երբ գրոհայինները քաղաքի վրա անսպասելի հարձակվել էին Թուրքիայի կողմից:
Հիշեցնենք, որ Քոբաիի վրա ԻԼԻՊ-ը հարձակում սկսեց սեպտեմբերի 16-ին` հույս ունենալով, որ կարճ ժամանակում կկարողանա վերահսկողություն սահմանել քաղաքի վրա, սակայն նրանց տիրապետության տակ է գտնվում քաղաքի միայն 20 տոկոսը:

ISIS jihadis battling for control of the Syrian town of Ain al-Arab suffered some of their heaviest losses yet in 24 hours of clashes and U.S.-led airstrikes, AFP reported, citing activists.
At least 50 jihadis were killed in the embattled border town in suicide bombings, clashes with Kurdish defenders and airstrikes, the Syrian Observatory for Human Rights said.
The Britain-based Observatory also said the U.S.-led coalition battling ISIS hit at least 30 targets in and around Raqqa, the jihadis’ de facto capital.
There were no immediate details of a toll in the Raqqa strikes.
Syrian regime strikes Sunday killed at least 29 civilians, among them seven women and three children, the group said.
The deaths in Ain al-Arab, known widely by its Kurdish name Kobani, came Saturday after ISIS militants launched an unprecedented attack against the border crossing separating the Syrian Kurdish town from Turkey.
Kurdish officials and the Observatory alleged the attack was launched from Turkish soil, a claim the Turkish army dismissed as “lies.”