Հասարակություն 11:16 27/01/2015
«Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին հրեաների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը, հիրավի, մարդկության պատմության ամենադաժան և ողբերգական էջերից մեկն է: Հունվարի 27-ը, որը խորհրդանշում է Օսվենցիմի համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրումը, Հոլոքոստի չարիքին վերջ դնելու կարևորագույն հանգրվաններից եղավ:
Հոլոքոստի զոհերի ոգեկոչումը և այդ եղեռնագործության դատապարտումը արդիական է այնքան ժամանակ, քանի դեռ աշխարհում շարունակում են գլուխ բարձրացնել ազգային, ռասայական, կրոնական հողի վրա հիմնված ատելության և անհանդուրժողականության ամենատարբեր դրսևորումները, քանի դեռ չի վերացել մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կրկնության սպառնալիքը:
Աներկբա ճշմարտություն է, որ ցեղասպանությունների զոհերին մոռացության մատնելը և ժխտողականությունը՝ հատկապես պետական մակարդակով, այդ ոճրագործության փուլերից մեկն է: Այն կրկնակի հանցանք է ոչ միայն անմեղ զոհերի, այլև ներկայի ու ապագայի հանդեպ: Թերևս հնարավոր լիներ կանխել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի քողի ներքո իրականացված ոճրագործությունները, եթե Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունները միջազգային լիարժեք դատապարտման արժանանային, իսկ դրանց պատասխանատուները կրեին արժանի պատիժ:
Վերստին խոնարհվելով Հոլոքոստի անմեղ զոհերի հիշատակի առջև՝ ցանկանում եմ զորակցություն և համերաշխություն հայտնել հրեա ժողովրդին, Հայաստանի հրեական համայնքին: Հայ ժողովուրդը, որն այս տարի ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը, առավել քան հաղորդակից է հրեա ժողովրդի ցավին:
Վերահաստատում եմ մեր հանձնառությունը համատեղ պայքարելու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ՝ «այլևս երբեք» ասելու վճռականությամբ»,-ասված է նախագահի ուղերձում:

Тема дня 12:32 27/01/2015
Президент Армении Серж Саргсян направил послание в связи с Международным днем памяти жертв Холокоста. Текст послания приводит пресс-служба главы армянского государства:
«Осуществленный в годы Второй мировой войны геноцид в отношении еврейского народа, поистине, одна из самых жестоких и трагических страниц истории человечества. 27 января – день освобождения узников концлагеря в Освенциме – стал важнейшей вехой, положившей конец Холокосту.
Поминание жертв Холокоста и осуждение этого злодеяния актуальны до тех пор, пока в мире продолжают поднимать голову самые различные проявления ненависти и нетолерантности на национальной, расистской и религиозной почве, пока не исчезла угроза повторения преступлений против человечества.
Неоспоримая истина, что предание забытью жертв геноцидов и отрицание геноцидов, особенно на государственном уровне, являются этапами этого преступления.Это двойное преступление в отношении не только невинных жертв, но и настоящего и будущего. Пожалуй, было бы возможно предотвратить осуществленные под прикрытием Первой мировой войны преступления, если бы осуществленные в годы Первой мировой войны преступления против человечества удостоились полноценного осуждения международного сообщества, а ответственные за эти преступления понесли достойное наказание.
Вновь преклоняясь перед памятью невинных жертв Холокоста, желаю выразить поддержку и солидарность еврейскому народу, еврейской общине Армении. Армянский народ, который в этом году отмечает 100-ю годовщину Геноцида армян, более чем разделяет боль еврейского народа.
Подтверждаю нашу приверженность совместной борьбе в направлении предупреждения преступлений против человечества, с решимостью говоря „отныне никогда”».