Քաղաքական 15:50 20/02/2015
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ամփոփել են տարածաշրջան կատարած այցի արդյունքները` նշելով, որ հանդիպման ընթացքում կողմերի հետ քննարկվել է հակամարտության կարգավորման ճանապարհի քայլերը: Այս մասին տեղեկանում ենք ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքից:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր պոպովը (Ռուսաստան), Պիեռ Անդրիեն (Ֆրանսիան) և Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) փետրվարի 16-19-ին ժամանել են տարածաշրջան: Նրանց միացել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը:
Համանախագահները հանդիպել են Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների, արտաքին գործերի ու պաշտպանության նախարարների, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի դե-ֆակտո իշխանությունների հետ: Համանախագահների այցի հիմնական նպատակն էր հունվարին բռնությունների վտանգավոր աճից հետո հրադադարը խստորեն պահպանելու կոչով կողմերին դիմելը:
Համանախագահների հետ իրենց զրույցներում կողմերը հաստատել են, որ հավատարիմ են Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Նախագահները նաև պայմանավորվել են դիտարկել համանախագահների առաջարկները, որոնք կարող են ամրապնդել հրադադարի ռեժիմը:
Համանախագահները նախագահների ու արտգործնախարարների հետ քննարկել են կարգավորման ճանապարհին ընկած հետագա քայլերը, ինչպես նաև այս տարի նախագահների ապագա հանդիպման նախապատրաստությունը:
Համանախագահները միևնույն ժամանակ տարածաշրջանում հանդիպել են ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչների հետ` քննարկելու համար Ղարաբաղյան հակամարտության հետևանքով անհետ կորածների հարցը:
Նրանք ընդգծել են անհետ կորածների մասին ԿԽՄԿ-ի հովանու ներքո տեղեկատվություն փոխանակելու հետ կապված 2014 թվականի հոկտեմբերին Փարիզում նախագահների մակարդակով տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված համաձայնության կարևորությունը »,- նշված է համանախագահների կողմից տարածված հայտարարության մեջ:

Politics 16:00 20/02/2015
In a statement released on Friday, the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group summed up their recent visit to the region.
The full text of the statement is below.
“The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, James Warlick of the United States of America, and Pierre Andrieu of France) traveled to the region on February 16-19. They were joined by the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk.
The Co-Chairs met with the Presidents, Foreign Ministers, and Defence Ministers of Azerbaijan and Armenia, as well as the de facto authorities in Nagorno-Karabakh. The main purpose of the Co-Chairs’ visit was to appeal to the sides to strictly adhere to the ceasefire after a dangerous rise in violence in January.
In their discussions with the Co-Chairs, the sides confirmed their commitment to the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict. The Presidents also agreed to consider proposals from the Co-Chairs that could strengthen the ceasefire.
The Co-Chairs discussed with the Presidents and Foreign Ministers next steps towards a settlement, as well as preparations for a future Presidential meeting later this year.
While in the region, the Co-Chairs met with representatives of the International Committee of the Red Cross (ICRC) to discuss issues related to missing persons as a result of the Nagorno-Karabakh conflict. They noted the importance of the agreement reached during the Presidential Summit in Paris in October 2014 to exchange information on missing persons under the auspices of the ICRC.”