Քաղաքական 14:59 06/03/2015
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Սլովակիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետեր Պրիպուտենը (նստավայրը՝ Մոսկվա): Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Պետեր Պրիպուտենն իր փորձն ու մասնագիտական հմտություններն առավելագույնս կներդնի ի նպաստ հայ-սլովակյան կապերի ամրապնդման, նրա պաշտոնավարման ընթացքը կառանձնանա բարձրաստիճան փոխայցելությունների ու երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվացմամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման հնարավորություններին ու հեռանկարին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, ընդգծել հատկապես տնտեսական, մշակութային, կրթական և մի շարք այլ ոլորտներում փոխգործակցությունն ընդլայնելու, առկա ներուժի լիարժեք օգտագործման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Սլովակիայի խորհրդարանին՝ 2004թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար և դեսպան Պետեր Պրիպուտենին ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ 2015թ. անցկացվելիք միջոցառումներն ու դրանց խորհուրդը:
Դեսպան Պետեր Պրիպուտենը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի և բարեմախթանքների համար, վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի ամեն հնարավորը՝ հայ-սլովակյան հարաբերությունները զարգացնելու և խորացնելու, երկու ժողովուրդների բարեկամությունն առավել ամրապնդելու համար:

Политика 16:54 06/03/2015
Президенту Армении Сержу Саргсяну сегодня вручил свои верительные грамоты новоназначенный Чрезвычайный и полномочный посол Словакии в Республике Армения (резиденция в Москве) Петер Припутен. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент поздравил новоназначенного посла в связи с вступлением в должность и пожелал ему успехов в ходе осуществления дипломатической миссии в Армении. Серж Саргсян выразил надежду, что Петер Припутен максимально использует свой опыт и профессиональные способности в интересах укрепления армяно-словацких отношений, а его пребывание на этой должности ознаменуется высокопоставленными взаимными визитами и активизацией политического диалога между двумя странами.
Собеседники обсудили широкий спектр вопросов, касающихся возможностей и перспектив развития двустороннего сотрудничества в различных сферах, подчеркнули необходимость расширения взаимодействия в экономической, культурной, образовательной и ряде других сфер, необходимость полноценного использования существующего потенциала.
В ходе встречи Серж Саргсян выразил благодарность парламенту Словакии за признание Геноцида армян в 2004 году и представил послу Петеру Припутену предстоящие в 2015 году мероприятия, посвященные 100-й годовщине Геноцида армян.
Поблагодарив за поздравление и теплые пожелания, посол Припутен заверил, что в ходе своей дипломатической миссии сделает все возможное для развития и углубления армяно-словацких отношений, дальнейшего укрепления дружбы двух народов.