Քաղաքական 14:59 06/03/2015
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Սլովակիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետեր Պրիպուտենը (նստավայրը՝ Մոսկվա): Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Պետեր Պրիպուտենն իր փորձն ու մասնագիտական հմտություններն առավելագույնս կներդնի ի նպաստ հայ-սլովակյան կապերի ամրապնդման, նրա պաշտոնավարման ընթացքը կառանձնանա բարձրաստիճան փոխայցելությունների ու երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվացմամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման հնարավորություններին ու հեռանկարին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, ընդգծել հատկապես տնտեսական, մշակութային, կրթական և մի շարք այլ ոլորտներում փոխգործակցությունն ընդլայնելու, առկա ներուժի լիարժեք օգտագործման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Սլովակիայի խորհրդարանին՝ 2004թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար և դեսպան Պետեր Պրիպուտենին ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ 2015թ. անցկացվելիք միջոցառումներն ու դրանց խորհուրդը:
Դեսպան Պետեր Պրիպուտենը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի և բարեմախթանքների համար, վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի ամեն հնարավորը՝ հայ-սլովակյան հարաբերությունները զարգացնելու և խորացնելու, երկու ժողովուրդների բարեկամությունն առավել ամրապնդելու համար:

Politics 16:43 06/03/2015
Slovakia’s new Ambassador to Armenia, Peter Priputen, on Friday presented his credentials to Armenian President Serzh Sargsyan, the presidential press service reports.
The Armenian President congratulated the Ambassador on his appointment, and wished him success in fulfilling his diplomatic duties in our country. Serzh Sargsyan expressed the hope that Peter Priputen would use his experience and professional skills maximally to strengthen Armenian-Slovak ties, and that his tenure would be marked by intensification of top-level reciprocal visits and of political dialogue between the two countries.
The interlocutors discussed a broad range of issues concerning the opportunities for development of multifaceted cooperation between the two countries and its prospects. They also stressed the need to broaden cooperation especially in economic, cultural, educational and in a series of other sectors, as well as to utilize the present opportunities to their full potential.
President Serzh Sargsyan expressed his gratitude to the Slovak Parliament for the recognition of the Armenian Genocide in 2004, and introduced Ambassador Peter Priputen to the events geared towards marking the Armenian Genocide Centenary this year, and spoke about their significance.
Ambassador Peter Priputen thanked for the congratulations and best wishes, assuring that during his tenure, he would do his best to boost and deepen Armenian-Slovak relations and further reinforce the two peoples’ friendship.