Հասարակություն 10:56 01/04/2015
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ Նևադայի նահանգապետ Բրայեն Սանդովալը հռչակագիր է ստորագրել, որի համաձայն ապրիլի 19-ից 26-ը Նևադայում հայտարարվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի շաբաթ:
Նույնաբովանդակ հռչակագրով է հանդես եկել նաև Նևադայի փոխնահանգապետ, Նահանգային սենատի նախագահ Մարկ Հաթչիսոնը: Երկու հռչակագրերում ԱՄՆ նախագահին և Կոնգրեսին կոչ է արվում ճանաչել հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված վայրագությունները և Թուրքիային ստիպել ճանաչել պատմական փաստերը: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Հայերի ծրագրված սպանությունը և տեղահանությունը, որ տեղի են ունեցել 1915-1923թթ., խլել են 1,5 մլն մարդու կյանք, տեղահանվել են ավելի քան 500 հազար հայեր: Շատերը հաստատվել են ԱՄՆ-ում, և այսօր Նևադայում է ապրում աճող և ակտիվ հայ համայնք, որը ծայրահեղ անարդարությունից հետո գոյատևելու և վերապրելու վառ օրինակ է», - գրված է Նևադայի նահանգապետ Բրայեն Սանդովալի հռչակագրում:
Իբրև Նևադայի նահանգապետի տեղակալ և նահանգային սենատի նախագահ` Մարկ Հաթչիսոնն, իր հերթին, Նևադայի բնակիչներին կոչ է արել բարձրացնել Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկումը և մասնակցել անմեղ զոհերի հիշատակի միջոցառումներին:

Society 12:24 01/04/2015
On the occasion of the Centennial of Armenian Genocide, Nevada Governor Brian Sandoval issued a proclamation, declaring April 19-26 as the “Days of Remembrance of the Armenian Genocide,” the press service of Armenian Foreign Ministry reports.
Resolution of the same content was adopted by Lieutenant Governor of Nevada, President of Nevada State Senate Mark Hutchison. Both resolutions call upon the President of the United States and the Congress to recognize the atrocities committed against the Armenian people, and call upon the Republic of Turkey to acknowledge the facts of the Armenian Genocide.
“Systemic killing and forced relocation of the Armenian people that took place in 1915-1923 claimed the lives of 1.5 million Armenians and forced 500,000 more from their homeland. Many fled to the United States and today Nevada is honored to be home to a vibrant growing Armenian-American population, a proud reminder of survival and determination even in the face of extreme injustice,” reads Nevada Governor Brian Sandoval’s proclamation.
Lieutenant Governor of Nevada, President of Nevada State Senate Mark Hutchison, in his turn, called upon Nevada citizens to raise awareness of the Armenian Genocide and attend Commemoration event dedicated to the memory of innocent victims.