Հասարակություն 14:50 10/04/2015
Գերմանական «P3 Communications» անկախ խորհրդատվական ընկերության կողմից իրականացված միջազգային ուսումնասիրության արդյունքներով Օրանժ Արմենիայի ժամանակակից H+ ցանցը պահպանել է շարժական ինտերնետի որակի առաջատարի իր դիրքերն ինչպես հայկական հեռահաղորդակցության շուկայում, այնպես էլ Orange Խմբի եվրոպական ընկերությունների շարքում: Միջազգային ստանդարտներով իրականացված այս ուսումնասիրությունը ներառել է 8 եվրոպական երկրներում գործող 26 շարժական կապի օպերատորների ցանցերի՝ ֆայլերի վերբեռնման և ներբեռնման, YouTube տեսանյութերի բացման, տեղական և միջազգային վեբ կայքերի բացման արագությունները և այլ պարամետրերի վերլուծությունը: Բոլոր փորձարկումներն իրականացվել են շուկայում առկա սմարթֆոններով և հարմարեցված մասնագիտական ծրագրով: Այս մասին հայտնում են «Օրանժ Արմենիայի» մամուլի ծառայությունից:
«Orange-ը շարունակաբար իրականացնում է ցանցի վերազինման աշխատանքներ՝ Երևանում, ինչպես նաև մարզերում և սահմանամերձ գյուղերում ծառայությունների բարձր որակն ապահովելու համար: Ուրախ ենք տեսնել իրականացված այս տեխնիկական աշխատանքների դրական արդյունքները և այն, որ մեր ցանցը շարունակում է մնալ լավագույնը շարժական ինտերնետի առումով ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև եվրոպական մեր քույր ընկերությունների շարքում: Այս արդյունքներին հասնելն ու որակի պահպանելը հեշտ չէր, քանի որ վերջին 4 տարիների ընթացքում շարժական ինտերնետը դարձել է մեր առօրյայի անբաժան մասը, և, մասնավորապես, Orange-ի բաժանորդների կողմից օգտագործված շարժական ինտերնետի ընդհանուր ծավալն աճել է շուրջ 6 անգամ: Հատկապես անսահմանափակ բջջային ինտերնետի մեր նոր ծառայության մեկնարկով պայմանավորված՝ կանխատեսում ենք, որ այս աճը կշարունակվի: Այսպիսով պատրաստվում ենք շարունակել այս ուղղությամբ ներդրումներ կատարել՝ մեր բաժաներդներին ձայնային և ինտերնետ ծառայություններից հարմարավետորեն օգտվելու հնարավորություն ընձեռելու համար», -ասել է Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Ընդհանուր ուսումնասիրությունն իրականացվել է Հայաստանում, Բելգիայում, Լյուքսեմբուրգում, Մոլդովայում, Լեհաստանում, Ռումինիայում, Իսպանիայում և Սլովակիայում: Հայաստանում նշված չափումներն իրականացվել են 2014թ.-ի հոկտեմբերի 21-ից 31-ը ընկած ժամանակահատվածում Երևան, Գյումրի, Վանաձոր և Էջմիածին քաղաքների կենտրոններում, գործարար ու առևտրային շրջաններում և արվարձաններում: Ուսումնասիրությունն իրականացվել է Orange Խմբի պատվերով և մաս է կազմում հեռահաղորդակցության ոլորտում իրականացվող ուսումնասիրությունների շարունակական արշավի, որն ուսումնասիրում է Orange-ի եվրոպական շուկաներում 3G ցանցի որակը:

Society 14:42 10/04/2015
According to the results of international study, performed by the independent “P3 Communications” German consulting firm, modern H+ network of Orange Armenia maintained its leading position not only on the Armenian telecom market, but as well amongst the European affiliates of the Orange Group. The study, based on the use of international standards, included measurements of parameters, such as speed for file upload/download, opening of YouTube videos, opening of local and international websites etc., of 26 mobile networks in 8 European countries. All tests were conducted with commercially available smartphones and adapted professional software, the press service of Orange Armenia reports.
“Orange continuously performs constant improvement of its network, in order to ensure the quality of our services not only in Yerevan, but as well in regions and near-border communities. We are pleased to see that these works have their positive results and that our network continues to maintain its leading quality position for data not only in Armenia but as well compared to our sister companies in Europe. It has not been easy to achieve this result and keep the quality, as during the recent 4 years mobile internet has become a part of our daily life and traffic consumption by Orange customers has increased by 6 times. With the launch of our new unlimited mobile internet offer, we forecast that data consumption will continue to grow and we will continue to invest in order to enable our customers to use voice and internet services comfortably,” said Francis Gelibter, General Director of Orange Armenia.
The overall study was carried out in Armenia, Belgium, Luxemburg, Moldova, Poland, Romania, Spain and Slovakia. In Armenia the measurements took place from October 20 to 31, 2014 in Yerevan, Gyumri, Vanadzor, and Etchmiadzin, covering city centers, business, commercial and suburban areas. The study is conducted by the request of Orange Group and is a part of a continuing measurement campaign, focused on the quality of selected 3G mobile data service operators in Europe.
Orange currently provides coverage to more than 98% of Armenian population allowing to use internet with the speed up to 21.6Mbps, while 86% of the country’s population has the access to internet services with up to 42.2Mbps.