Հասարակություն 14:27 20/04/2015
ԱՄՆ նախագահը ուզում է արտասանի «ցեղասպանություն» բառը, ուզում է` չարտասանի, դա իր խնդիրն է: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՅԴ բյուրոյի Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի տնօրեն ԿիրոՄանոյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ նախագահը ապրիլի 24-ի իր ավանդական ուղերձում կարտասանի «ցեղասպանություն» բառը:
«ԱՄՆ նախագահը ինքն է խոսք տվել, որ կարտասանի, իսկ եթե չի ուզում իր խոստումը կատարել, ապա դա իր խնդիր է»,- ասաց Կ.Մանոյանը և հավելեց. «Եթե մինչև մայիսի 9-ը, երբ Վաշինգտոնում պետք է տեղի ունենան ամերիկյան գլխավոր միջոցառումները, որոնց կմասնակցեն նաև մեր երկու կաթողիկոսները, և դա առիթ կլինի այդ հարցին անդրադառնալ ևս մեկ անգամ, կարծում եմ, եթե չասի մինչև մայիսի 9-ը մենք պետք է ոչ միայն չհետաքրքրվենք և դիմենք այդ հարցով, այլ ասենք, որ չենք էլ ուզում, քանի որ փաստ է այլևս, որ եթե Թուրքիայի նախագահն ասի, ԱՄՆ նախագահն էլ կասի»:
Կ.Մանոյանի խոսքերով` այս ամենը պետք է հասկանա ԱՄՆ նախագահը, որպեսզի ծիծաղելի վիճակում չհայտնվի: Ըստ նրա` ԱՄՆ օրենսդիր մարմինները մի քանի անգամ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանության փաստը և կոչ են անում նախագահին, որպեսզի նա ևս արտաքին հարաբերություններում այդ ոճիրը անվանի իր իսկական անունով` ցեղսպանությամբ:
«Այսինքն` ճիշտ չէ ասել, թե Միացյալ նահանգները չի ճանաչել Հայոց ցեղապանությունը, քանի որ ԱՄՆ օրենսդիր մարմինը ճանաչել է, սակայն գործադիր մարմինն ինչ-ինչ պատճառներից ելնելով՝ հրաժարվում է օգտագործել այդ բառը»,- ընդգծեց Կ.Մանոյանը:

Politics 15:35 20/04/2015
Director of the ARF bureau's Hay Dat and political affairs office Giro Manoyan says that if U.S. President Barack Obama does not use the word “genocide” before May 9, the Armenians should no longer apply to him.
“The U.S. President himself promised to pronounce the word, but if he does not want to keep his promise, it is his problem,” Manoyan said and added: “If he does not use the word before May 9, when the major events will take place in the U.S. with the participation of our two Catholicoses, we must not only no longer apply to him, but also say that we do not want it any longer, as it is a fact that if the Turkish President uses the word, the U.S. President will use it too.”
The U.S. President must realize this not to find himself in a ridiculous situation, according to Manoyan.
The U.S. legislative bodies have recognized the Armenian Genocide and they urge the President to call that crime by its name – “genocide,” Manoyan noted, adding that the U.S. Executive avoids using the word “genocide” for some reasons.