Աշխարհում 16:55 24/04/2015
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում ի նշան Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականության` Բաղդադի հայությունը բողոքի քայլերթով շարժվել է դեպի թուրքական դեսպանատուն: Այս մասին տեղեկանում ենք Իրաքի հայոց թեմի ֆեյսբուքյան էջից:
Ավելի քան 500 հայեր Իրաքի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Ավագ Արքեպիսկոպոս Ասատուրյանի առաջնորդությամբ, ազգային կենտրոնական վարչության ներկայացուցիչների, քահանա հայրերի ուղեկցությամբ բողոքի քայլերթ են իրականացրել դեպի Թուրքիայի դեսպանատուն:
Իրաքի հայ համայնքի հետ միասին բողոքի քայլերթին մասնակցել են նաև Իրաքի տեխնոլոգիաների և գիտությունների նախարար Ֆարիս Յուսոֆը, Իրաքի խորհրդարանի քրիստոնյա պատգամավոր յուսիֆ Սալեբան, Բասրա նահանգի նահանգապետարանի քրիստոնյա համայնքի ներկայացուցիչ Նովաք Պետրոսյանը և այլք:
Թուրքական դեսպանատան մոտ հասնելով` Ազգային կենտրոնական վարչության ատենապետ Մելքոն Մելքոնյանը ընթերցել է` թուրքական իշխանություններին ուղղված իրաքահայության բողոքագիրը, որն այնուհետև փակցվել է դեսպանատան պատերին:
Իրաքահայության բողոքագիրը տրամադրվել է նաև տեղական կրատվամիջոցներին, որոնք էլ իրենց հերթին լայնորեն լուսաբանել են թեման:
Նշվում է, որ իրաքի հայ համայնքի պատմության մեջ նման զանգվածային միջոցառում առաջին անգամ է տեղի ունենում:

Politics 17:49 24/04/2015
In the framework of the Armenian Genocide Centennial events, the Armenians of Baghdad have marched towards the Turkish Embassy in protest against the policy of denial of Turkey, the Facebook page of the Armenian diocese of Iraq reports.
More than 500 Armenians, with the guidance of the leader of the Armenian diocese of Iraq, Archbishop Avag Asaturyan, and accompanied by the representatives of the National Central Department and priests, have held a protest march towards the Turkish Embassy.
Reaching the Embassy of Turkey, the Chairman of the National Central Department, Melkon Melkonian, read the protest statement of the Iraqi Armenians addressed to the authorities of Turkey which was later pasted on the Embassy walls.
The protest statement was also handed to the local news media which in their turn widely covered the topic.
It is noted that this is the first case in the history of the Iraqi Armenian community that such a large-scale event is held.