Հասարակություն 10:54 24/04/2015
Միջազգային մի շարք առաջատար հեռուստաընկերություններ այս պահին ուղիղ միացումներ են հեռարձակում Երևանի ծիծեռնակաբերդի բլուրից: Ամբողջությամբ կամ էկրանին տեղադրված փոքր պատուհանով Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում ընթացող արարողությունը հեռարձակում են մասնավորապես ամերիկյան CNN, միջպետական Мир, ֆրանսիական France 24, համաեվրոպական Euronews և ռուսական Россия-24 հեռուստաընկերությունները:
Ներկայումս Երևանում ընթանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակման գլխավոր արարողությունը, որին մասնակցում են նաև շուրջ վեց տասնյակ օտարերկրյա պատվիրակություններ, որոնց թվում նաև Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Սերբիայի ու Կիպրոսի նախագահները:

Ведущие мировые телеканалы ведут прямую трансляцию проходящей в Ереване церемонии к 100-й годовщине Геноцида армян
Ряд ведущих международных телекомпаний, в частности, американский телеканал CNN, межгосударственная телерадиокомпания «Мир», общеевропейский информационный телеканал «EuroNews», французский телеканал France 24 и российский телеканал «Россия-24» на данный момент ведут прямую трансляцию из мемориального комплекса в память жертв Геноцида армян «Цицернакаберд» в Ереване.
Трансляция церемонии, посвященной 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи, ведется в полноэкранном режиме или отдельным окошком одновременно с передачами в эфире.
В настоящее время в Ереване проходит церемония поминовения жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г., в которой принимают участие около 60 иностранных делегаций, в том числе президенты России, Франции, Сербии и Кипра.