Օրվա թեմա 13:13 25/04/2015
Միջազգային եվրոպական շարժումը ապրիլի 24-25-ին Ռիգայում ընթացող իր Գլխավոր ասամբլեայի նիստում միաձայն Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձև է ընդունել: Այս մասին տեղեկանում ենք «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության տարածած մամլո հաղորդագրությունից:
«Այս փաստաթղթով Եվրոպական շարժումը «իր ձայնով միանում է ավելի քան 20 պետություններին, մի շարք միջազգային կազմակերպություններին և կառույցներին, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդարանին (1987թ. և 2015թ.), Եվրոպայի խորհրդին (2001թ.) և Եվրանեսթ ԽՎ-ին (2015թ.), որոնք արդեն ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը»,- նշված է հաղորդագրության տեքստում:
Ինչպես հաղորդվում է` բանաձևում Եվրոպական շարժումը «դատապարտում է ցեղասպանության և մարդկության դեմ հանցագործությունների բոլոր ձևերը և խոստորեն դատապարտում դրանց ժխտողականությունը», ինչպես նաև «հույս է հայտնում, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Թուրքիայի կողմից կուղեկցվի հայ և թուրք ժողովուրդների պատմական հաշտեցմամբ»:
Բանաձևը համահեղինակել է «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպությունը` «Հայաստանի եվրոպական շարժման» հետ: ՀԵԲ տնօրեն Էդուարդո Լորենցո Օչոան կարևորել է բանաձի ընդունումը` նշելով, որ Եվրոպական շարժումը կարևոր եվրոպական կառույց է, որն ունի ավելի քան 70 տարվա պատմություն:

Политика 13:37 25/04/2015
Международное европейское движение (European Movement International) на проходящем 24-25 апреля в Риге заседании единогласно приняло резолюцию о Геноциде армян. Об этом сообщает пресс-служба организации «Европейские друзья Армении».
«Этим документом Международное европейское движение присоединяется к более 20 странам мира, к ряду международных организаций и структур, в том числе Европарламенту (1987г. и 2015 г.), Совету Европы (2001 г.), Парламентской ассамблее „Евронест” (2015 г.), которые уже признали Геноцид армян», – говорится в сообщении.
Отмечается также, что в принятой резолюции Европейское движение «осуждает все формы геноцида и преступлений против человечества и строжайше осуждает их отрицание», а также «выражает надежду, что признание Геноцида армян Турцией будет сопровождаться историческим примирением армянского и турецкого народов».
Соавторами резолюции являются «Европейские друзья Армении» и Европейское движение Армении. Глава организации «Европейские друзья Армении» Эдуардо Лоренцо Очоа обозначил важность принятия данной резолюции, отметив, что Европейское движение – важная европейская структура, имеющая более 70-летнюю историю.