Իրավունք 11:24 04/05/2015
Հիմնադիր խորհրդարանի հինգ անդամների խափանման միջոցը փոխվելու մասին դատախազի որոշման վերաբերյալ Հայաստանի Գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում ներկայացվում է, թե ինչու է փոխվում Սեֆիլյանի և մյուսների խափանման միջոցը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է հետևյալը.
«ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչության դատախազ, առաջին դասի խորհրդական Վ.Պողոսյանը նախաքննական մարմնից, ստուգման նպատակով պահանջել է Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ՀՀ տարածքում 2015 թվականի ապրիլի 24-ին կազմակերպվող համազգային հրապարակային միջոցառումների ընթացքում մի խումբ անձանց կողմից զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու նախապատրաստություն իրականացնելու դեպքի առթիվ 2015 թվականի փետրվարի 18-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-225-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործը:
Քրեական գործի նյութերի ստուգմամբ պարզվել է, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը, Վարուժան Ավետիսյանը, Գևորգ Սաֆարյանը, Գարեգին Չուգասզյանը ու Պավել Մանուկյանը, 2014 թվականի մայիսից ձեռնարկելով զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու նախապատրաստական գործողություններ, ծրագրել էին դրանք իրականացնել 2015 թվականի ապրիլի 24-ին, սակայն այդ գործողությունները կանխվել են իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից:
Ստուգման արդյունքում գործով հսկողություն իրականացնող դատախազը՝ ղեկավարվելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 53-րդ, 142-րդ, 151-րդ հոդվածներով, որոշում է կայացրել գործով մեղադրյալներ Ժիրայր Սեֆիլյանի, Վարուժան Ավետիսյանի, Գևորգ Սաֆարյանի, Գարեգին Չուգասզյանի ու Պավել Մանուկյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու և որպես խափանման միջոց ստորագրություն չհեռանալու մասին ընտրելու վերաբերյալ:
Որոշումը կայացվել է նկատի առնելով, որ արդեն անցել է Հայոց Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակման օրը և վերոնշյալ անձինք չեն կարողացել ավարտին հասցնել հանցագործությունը, նախաքննության ընթացքում արդեն կատարվել են անհետաձգելի անհրաժեշտ քննչական գործողությունները, ու վերջիններս, ազատության մեջ մնալով, չեն կարող խոչընդոտել մինչդատական վարույթում գործի քննությանը, ուստի նախաքննության տվյալ փուլում վերացել է մեղադրյալներին կալանքի տակ պահելու անհրաժեշտությունը»:

Мера пресечения членам инициативы «Учредительный парламент» изменена с ареста на подписку о невыезде
Мера пресечения членам оппозиционной гражданской инициативы «Учредительный парламент» («Предпарламент») изменена с ареста на подписку о невыезде. Об этом сообщает пресс-служба генпрокуратуры Армении.
Отметим, ранее пресс-служба Следственного комитета Армении сообщила о задержании 5 человек в рамках расследования уголовного дела, возбужденного по факту подготовки массовых беспорядков в местах проведения публичных мероприятий 24 апреля 2015 года – в день 100-й годовщины Геноцида армян. По подозрению в совершении преступления, предусмотренного ч.1 ст. 35-225 УК РА, были задержаны Варужан Аветисян, Гарегин Чугасзян, Павел Манукян, Геворк Сафарян, а также бывший командир Отдельного батальона Шуши, координатор секретариата оппозиционной гражданской инициативы «Учредительный парламент», один из лидеров движения «100-летие без режима» Жирайр Сефилян.
Согласно информации пресс-службы Генпрокуратуры РА, прокурор В.Погосян, руководствуясь ст. 53, 142 и 151 Уголовно-процессуального кодекса РА, принял решение изменить меру пресечения обвиняемым Жирайру Сефиляну, Варужану Аветисяну, Гарегину Чугасзяну, Павлу Манукяну, Геворку Сафаряну с ареста на подписку о невыезде.
«Решение было принято с учетом того, что День памяти жертв Геноцида армян уже позади, и вышеупомянутые лица не сумели довести до конца преступление, в ходе предварительного следствия уже выполнены все необходимые следственные действия, и последние, оставаясь на свободе, не смогут воспрепятствовать расследованию дела», – указывается в сообщении.