Հասարակություն 12:25 07/05/2015
Մայիսի 6-ին Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը, ով Նահատակների օրվա կապակցությամբ Դամասկոսում այցելել էր ռազմական ուսումնարան, որտեղ սովորում են զոհված հերոսների երեխաները, խոսել է Հայոց ցեղասպանության մասին: Այս մասին հայտնում է Սիրիայի պետական SANA գործակալությունը:
Ասադը նշել է, որ օսմանցիների հանցագործություններն այդ ժամանակ չեն սահմանափակվել ազգայնականների ոչնչացմամբ. նրանք նողկալի մեղքեր են գործել միլիոնավոր հայերի, ասորիներ և Օսմանյան կայսրությունում բնակվող այլ փոքրամասնությունների նկատմամբ, իսկ այժմ այդ կոտորածները կրկնվում են տարբեր գործիքներով և անուններով:
«Այն ժամանակ օսմանցի Ջեմալ փաշան էր դահիճը, ով տվել էր սպանելու հրամանները, իսկ այժմ Էրդողանն է, ով իրականացնում է այդ հանցագործությունները»,-ասել է Սիրիայի նախագահը:
Հիշեցնենք, որ 1916 թվականի մայիսի 6-ին Ջեմալ փաշայի հրամանով Դամասկոսում և Բեյրութում մահապատժի ենթարկվեցին 6 արաբ ազգայնականներ: Ամեն տարի նույն օրը Սիրիայում և Լիբանանում նշվում է Նահատակների օրը:

Политика 12:45 07/05/2015
Президент Сирии Башар Асад накануне, 6 мая, в своем выступлении по случаю Дня мучеников коснулся темы Геноцида армян в Османской империи 1915 года. Об этом сообщает сирийское национальное агентство SANA.
Отметим, День мучеников – национальный праздник в Сирии и Ливане, установленный в память о 6 арабских националистах, которые по приказу османского Джемаль-паши были казнены в Дамаске и Бейруте 6 мая 1916 года. Площади в обоих городах, на которых производились казни, теперь переименованы в «площади мучеников», а день 6 мая стал в Сирии и Ливане национальным праздником.
Башар Асад посетил пригород Дамаска и встретился с детьми и женами погибших солдат. В своем выступлении президент Сирии коснулся преступлений, совершенных 100 лет назад османцами, подчеркнув, что эти преступления коснулись и миллионов армян, ассирийцев и представителей других национальных меньшинств, проживавших в то время в Османской империи.
«Сегодня эти преступления повторяются, однако под различными именами и с использованием различных инструментов», – отметил Асад, добавив: «Если тогда палачом был Джемаль-паша, то сегодня этот палач – Эрдоган».