Մշակույթ 13:50 16/05/2015
Նախարարության ցավոտ խնդիրը մշակութային ենթակառուցվածքների հարցն է, դրանք հիմնականում ստեղծվել են խորհրդային տարիներին, և դժվար է լուծել ադ խնդիրները սուղ ֆինանսական պայմաններում, թեև հատուկ ուշադրություն կա դրանց նկատմամբ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը՝ անդրադառնալով նախարարության խնդիրներին:
Հասմիկ Պողոսյանը նշեց, որ ամփոփում են 2012-2015 թվականների պետական ծրագիրը, և կազմելու են նոր ծրագիր՝ հետագա տարիների համար. «2012-2015 թվականների  համար նախատեսված 22 կետը դառնալու է 40 կետ,  և միջազգային հարթակներում մեր երեխաների հաջողությունները հենց այդ գործողությունների արդյունքն է»:
Նա նկատեց, որ միջազգային ասպարեզում հայ երեխաների հաջողությունների մեջ մեծ է նաև ֆոնդերի աշխատանքը. «Նոր անուններ» ծրագրի միջոցով մենք նաև բացահայտեցինք դուդուկահար այն փոքրիկին, ով հայտնվեց ապրիլի 24-ի միջոցառումների ուշադրության կենտրոնում»:
Տարվա ձեռքբերումներից Հ. Պողոսյանն առանձնացրեց Դաշտադեմի ամրոցի վերականգնողական լայնածավալ ծրագրի մեկնարկը, Մաշտոցի անվան մատենադարանի նոր մասնաշենքի կառուցումը, Հայոց ցեղասպանություն ինստիտուտ- թանգարանի նոր մասնաշենքը:
«Զուգահեռաբար ընդլայնվում են այն թանգարանները, որոնք գոյություն ունեն, բացվելու է Համո Սահյանի տուն թանգարանը»,-հայտնեց նախարարը:
Լրագրողի հարցին, թե Մնջախաղի և Համազգային թատրոնների շենքերի կառուցման հետ կապված ի՞նչ հույսեր կան, Հասմիկ Պողոսյանը պատասխանեց. «Հույս միշտ էլ կա, այդ հարցը մշտապես ուշադրության կենտրոնում է, սակայն կա առաջնահերթությունների խնդիր»:

Культура 17:04 16/05/2015
«Надежда есть всегда». Министр культуры Армении о перспективах строительства зданий для театров пантомимы и «Амазгаин»
Культурная инфраструктура советских времен является одной из самых болезненных проблем для министерства культуры Армении: хотя вопросу уделяется особое внимание, однако решить его в условиях скудного финансирования сложно. Об этом заявила сегодня на пресс-конференции министр культуры РА Асмик Погосян.
А. Погосян отметила, что в настоящее время подводятся итоги государственной программы на 2012-2015гг. и разрабатывается программа на следующий период, которая будет намного более масштабной – 40 пунктов вместо прежних 22.
В числе примечательных результатов минувшего периода министр культуры отметила программу «Новые имена», благодаря которой стало возможным запомнившееся всем выступление играющего на дудуке семилетнего мальчика в памятных мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армяне в «Цицернакаберде» 24 апреля с.г.
В числе главных достижений этого года А. Погосян отметила масштабную реконструкцию крепости «Даштадем», строительство новых зданий Музея-института древних рукописей Матенадаран и Музея-института Геноцида армян, готовится к открытию Музей Амо Сагияна.
На вопрос журналиста о строительстве зданий для театров пантомимы и «Амазгаин», министр ответила: «Надежда есть всегда. Данный вопрос находится в центре нашего внимания, однако существует проблема приоритетов».