Տարածաշրջան 14:30 25/05/2015
«Իրանն իր գործողություններով ապակայունացնում է տարածաշրջանը և վնաս հասցնում իսլամական աշխարհի միասնությանը»,-այդ մասին իրանական «Արաննյուզ.քոմ» կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Թուրքիայի նախագահի հատուկ խորհրդական Ամրօլլահ Իշլարը:
Իրանի ԱԳՆ-ի՝ տարածաշրջանային հարցերով ավագ փորձագետ Սադեղ Մալեքին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյայի հակաիրանական հայտարարություններին, մասնավորապես նշել է. «Թուրքիայի նախագահի խորհրդականի հայտարարության մեջ մի բացահայտ սխալ կա. Իրանի փոխարեն պետք էր օգտագործել Թուրքիա բառը: Եթե այսօր նայում ենք ավերված և վառված Սիրիային, ապա դա Թուրքիայի վարած քաղաքականության արդյունք է: Անկարան, աջակցություն ցուցաբերելով ահաբեկիչներին, մեծ ծառայություն է մատուցել Իսրայելին»:
Շարունակելով խոսքը՝ իրանցի փորձագետը հավելել է. «Ակնհայտ է, որ Թուրքիան իր գործողություններով փորձում է մուսուլմանների մեջ երկպառակտություն առաջացնել. Թուրքիայի ընդդիմադիր ուժերը իշխանություններին բազմիցս նախազգուշացրել են խուսափել կրոնական պատերազմներից: Սիրիայում և Իրաքում «Իսլամական պետության» ի հայտ գալն ու հզորացումը տեղի է ունեցել Թուրքիայի ուղղակի և անուղղակի աջակցության շնորհիվ»:
Անդրադառնալով Թուրքիայի տնտեսական իրավիճակին՝ Սադեղ Մալեքին հավելել է. «Թուրքիայի քաղաքական և հասարակական դաշտում առկա պայմաններում այդ երկրի տնտեսությունը ոչ միայն ի զորու չէ դիմանալ պատերազմի, այլ այն չի կարող դիմագրավել նույնիսկ որևէ լուրջ ճգնաժամի»:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն իր հարցազրույցներից մեկում հայտարարել էր  որ Իրանը ցանկանում է վերահսկել ողջ տարածաշրջանը և «Իսլամական պետության» տնօրինման ներքո գտնվող տարածքների նկատմամբ վերահսկողություն սահմանել ու շիա-սուննի հակադրություն հրահրել:
Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, արձագանքելով Թուրքիայի նախագահի վերոնշյալ հայտարարությանը, նշել էր. «Այն մարդիկ, որոնք իրենց ռազմավարական սխալների և հավակնոտ քաղաքականության արդյունքում անդառնալի կորուստներ են ունեցել, լավ կլինի պատասխանատու քաղաքականությամբ նպաստեն տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը»:
Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպան. Իրանն ու Թուրքիան Սիրիայի և Եմենի հարցում տարաձայնություններ ունեն
Սենատոր Մակ-Քեյն. Թուրքիայի և Սաուդյան Արաբիայի համար Իրանն ավելի վտանգավոր է, քան «Իսլամական պետությունը»
Իրանի ԱԳՆ-ն Թուրքիային կոչ է արել զերծ մնալ պրովոկացիաներից և հարգել պետությունների ինքնիշխանությունը

Region 17:34 25/05/2015
Iran destabilizes the region and harms the unity of the Muslim world with its actions, said Amrollah Ishlar, the special advisor to the Turkish President, according to the Iranian website Arannews.com.
The senior expert of the Iranian Foreign Ministry on regional issues, Sadegh Maleki, referred to the Turkish official’s anti-Iranian statements. “There is an obvious mistake in the Turkish presidential advisor’s statement - it was Turkey whose name was to be used instead of Iran. If today we see the destroyed and burnt Syria, it is the result of the policy Turkey leads. Ankara has done a great favor to Israel by supporting the terrorists,” he told the Iranian news agency Mehr.
“Turkey obviously tries to sow discord among the Muslims with its actions. The opposition in Turkey has more than once warned the authorities against religious wars. ISIS’s emergence and strengthening in Syria and Iraq is the result of the direct and indirect support from Turkey,” the Iranian expert added.
As regards the economic situation in Turkey, Sadegh Maleki said, “Given the political and civil situation in Turkey, its economy will not only fail to face a war, but will not even be able to address any serious crisis either.”
In an interview, Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan had declared that Iran wanted to take control over the whole region and the territories under ISIS’s possession and incite Shia-Sunni split.
IRI Foreign Minister Mohammad Javad Zarif, in answer to the above-mentioned statement of the President of Turkey, said, “Those who have suffered irreversible losses as a result of their strategic mistakes and ambitious politics had better contribute to the stability of the region with responsible policy.”