Հասարակություն 14:43 25/05/2015
Աշխատանքային այցով Ճապոնիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են Հայաստան-Ճապոնիա պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը և խմբի անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանը, մայիսի 24-ին Տոկիոյում մասնակցել է «Հայկական մշակութային շաբաթ» միջոցառման փակման արարողությանը: Խորհրդարանական պատվիրակությանն ուղեկցել է Ճապոնիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հրանտ Պողոսյանը:
ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ միջոցառմանն ԱԺ փոխնախագահը հանդես է եկել ելույթով` մասնավորապես նշելով. «Կցանկանայինք մեր առանձնահատուկ գոհունակությունը հայտնել առ այն, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում մայիսի 19-24-ը Տոկիոյում անցկացվեց «Հայկական մշակութային շաբաթ» միջոցառումը, որն աննախադեպ դրական քայլ է հայ-ճապոնական մշակութային կապերի զարգացման գործում:
Ափսոսանքով պետք է նշեմ, որ մենք՝ հայերս, որպես հազարամյա մշակութային ժառանգության կրողներ, անգամ 21-րդ դարում ականատես ենք լինում բարբարոսների կողմից հայկական հազարամյա մշակութային ժառանգության ոչնչացմանը, որն անվանել այլ կերպ, քան մշակութային ցեղասպանություն, պարզապես հնարավոր չէ: Սրա վառ ապացույցն են նախկինում հայերով բնակեցված և այսօր արդեն հայաթափված Նախիջևանում Ջուղայի դարավոր տասնյակ հազարավոր նրբատաշ, եզակի խաչքարերով գերեզմանոցի ոչնչացումը, ինչը բացահայտում է Ադրբեջանի իրական դեմքը, ինչպես նաև ներկայիս Թուրքիայի տարածքում տասնյակ հազարավոր հայկական հուշարձանների ոչնչացումը և ամիսներ առաջ ահաբեկիչների կողմից Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցումը: Մենք պետք է մեկտեղենք մեր ջանքերը՝ նման վայրագություններն ապագայում իսպառ բացառելու համար»:

Society 16:17 25/05/2015
On May 24, the delegation led by the Armenian National Assembly Deputy Speaker Eduard Sharmazanov attended the closing ceremony of the Armenian Culture Week in Tokyo, the parliament’s press service reports.
Mr Sharmazanov delivered a speech, particularly noting:
“We would like to express our special satisfaction with the event Armenian Culture Week, which was held on May 19-24 in Tokyo within the framework of the Armenian Genocide Centennial. It is an unprecedented positive step in the development of Armenian-Japanese cultural relations.
I should note with regret that we, Armenians, as bearers of millennia-old cultural heritage, even in the 21st century witness the destruction of the Armenian millennia-old cultural heritage by the barbarians, which is not possible to call other way than cultural genocide. The vivid evidence of this is the destruction of the cemetery with centuries-old thousands of unique cross-stones of Jugha in Nakhijevan, which reveals the real face of Azerbaijan, as well as the destruction of dozens of Armenian monuments in the territory of present Turkey and the explosion of the Deir ez-Zor Surb Nahatakats/Saint Martyrs’ Armenian Church by the terrorists several months ago. We should bring together our efforts for completely excluding such atrocities in the future.”