Քաղաքական 12:08 30/06/2015
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, ղեկավարվելով ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածով` ՀՀ կառավարությունը որոշել է առաջարկել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին 2015 թ. հուլիսի 2-ին ժամը 12:00-ին գումարել ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան և օրակարգում ընդգրկել մեկ հարց՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին» համաձայնագրի վավերացում:
«Ցանկանում եմ հիշեցնել, որ այս համաձայնագիրը վերաբերում է միայն ռազմատեխնիկական համագործակցությանը»,-նշել է ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը:

Politics 13:48 30/06/2015
Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan conducted today, on June 30 an extraordinary sitting of Armenian government, the governmental press service said.
Pursuant to Article 70 of the Constitution of Armenia, the government decided to propose that Speaker of National Assembly convene an extraordinary session of the parliament at twelve noon on July 2.
It was proposed including only one issue in the agenda – the ratification of the agreement between the governments of Armenia and Russia on the provision of a state export loan to the Armenian government.
“I want to remind you that the agreement is related only to military-technical cooperation,” Minister-Chief of Government Staff David Harutyunyan said.