Հասարակություն 15:56 01/07/2015
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ամերիկահայ բարերարներ Նաջարյանների ընտանիքի անդամներին՝ բժիշկ-բարերարներ Վարդգես և Մերի Նաջարյաններին, նրանց որդուն՝ Գլենդելի քաղաքապետ Արա Նաջարյանին, նրա կնոջը և որդուն՝ Պալմիրա և Քրիստոֆեր Նաջարյաններին:
Հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, երկարամյա բարեգործական և մարդասիրական գործունեության համար բարերարներ Վարդգես և Մերի Նաջարյաններին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պարգևատրել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի շքանշանով: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է իրենց գործունեությամբ ոչ միայն ԱՄՆ-ում, այլև Հայաստանում և Արցախում հայտնի բժիշկ-բարերարներ Վարդգես և Մերի Նաջարյաններին ու նրանց ընտանիքի անդամներին, շնորհակալություն հայտնել մեր ժողովրդի համար ամենադժվար պահերին՝ սկսած 1988թ. ավերիչ երկրաշարժից մինչև արցախյան ազատամարտի տարիներ, երբ վտանգելով իրենց կյանքը նրանք աշխատում էին խրամատներում և վրաններում՝ փրկելով հարյուրավոր զինվորների կյանքեր, մշտապես հայրենիքին զորավիգ լինելու, Հայաստանին ու Արցախին իրենց մասնագիտական գիտելիքներով և կարողություններով, մեծաթիվ նվիրատվություններով աջակցելու համար: Նախագահն ընդգծել է, որ մեր ժողովուրդը ամերիկահայ բարերարների հայրենանվեր գործունեությունը չափազանց բարձր է գնահատում:
Նաջարյանների ընտանիքի անդամները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ Նախագահին՝ հայրենիքի բարձր պարգևին իրենց արժանացնելու համար, նշել, որ մեծ պատիվ և պատասխանատվություն է նման պարգև ստանալը և վստահեցրել են, որ այսուհետ էլ շարունակելու են ամուր պահել կապը Մայր հայրենիքի հետ՝ իրենց հնարավորությունների չափով օգտակար լինելով Հայաստանին ու հայ ժողովրդին:

Politics 19:19 01/07/2015
Armenian President Serzh Sargsyan received on July 1 members of the Armenian-American philanthropic family - benefactors Dr. Vartkes and Mary Najarian, their son, Glendale Mayor Ara Najarian, his wife and son, Palmira and Christopher Najarian, the presidential press service reports.
The president awarded the Order for Services to the Fatherland 2nd degree to Vartkes and Mary Najarians for their contribution to the strengthening of Armenia-Diaspora ties and long-standing charitable and humanitarian activities.
S. Sarsgyan congratulated philanthropist physicians Vartkes and Mary Najarians well-known in the US, Armenia and Artsakh for their activities. He thanked them for support given to the Homeland in difficult times, for assistance they provided to Armenia and Artsakh thanks to their professional knowledge and numerous donations. The president stressed that the Armenian people highly appreciates the activities of U.S. benefactors of Armenian descent.
The Najarians thanked the Armenian president for conferring such a high award on them. They said they consider it as a great honor and responsibility. They stated they intend to maintain close links with historic Homeland and help the Armenians and Armenia as much as they can.