Քաղաքական 17:38 07/07/2015
Այսօր արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին:
ԱԳ նախարարը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները և դրանց խորհուրդը։
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացն առաջ մղելու նպատակով Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Հերբերտ Զալբերն անդրադարձել են Ռիգայի գագաթաժողովի հռչակագրում ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների ջանքերին և նրանց կողմից 2009 թվականից արված հայտարարություններին արտահայտված աջակցությանը։
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Զալբերը նշել է, որ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, և վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափի շրջանակներում ընթացող բանակցություններին։

Мирному урегулированию карабахского конфликта нет альтернативы. Встреча главы МИД Армении со спецпредставителем ЕС
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня, 7 июля, принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Герберта Зальбера. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Глава армянского внешнеполитического ведомства представил спецпредставителю ЕС мероприятия в рамках 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи.
На встрече собеседники коснулись усилий, прилагаемых Арменией и странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ в направлении достижения прогресса в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта.
Эдвард Налбандян и Герберт Зальбер обсудили также усилия стран-сопредседателей МГ ОБСЕ в направлении урегулирования карабахского конфликта, отраженные в итоговой декларации саммита «Восточного партнерства» в Риге, а также выраженную ими в своих заявлениях (начиная с 2009 года) поддержку.
Спецпредставитель ЕС отметил, что мирному урегулированию конфликта нет альтернативы, и подтвердил содействие ЕС переговорам в формате сопредседателей МГ ОБСЕ.