Իրավունք 20:00 29/07/2015
Մեքսիկական Չիուաուա նահանգի դատարանը 5 տղամարդու 697 տարվա ազատազրկման է դատապարտել 11 կանանց սպանության համար:
«Խմբավորման անդամները պարտադրել են երիտասարդ կանանց զբաղվել պոռնկությամբ ու թմրամիջոցներ իրացնելով: Այն բանից հետո, երբ կանանց ծառայությունների կարիքը չեն ունեցել. նրանց պարզապես սպանել են, իսկ մարմինները շպրտել»,- նշվում է նահանգի Գլխավոր դատախազության հայտարարության մեջ. Reuters-ին վկայակոչելով, գրում է Lenta.ru-ն:
Բացի ազատազրկումից, դատապարտյալները պետք է ավելի քան 752 հազար ԱՄՆ դոլար փոխհատուցեն զոհերի հարազատներին:
Կանայք անհետացել էին 2009-2010 թվականներին: Դատախազի խոսքով, այդ կանայք ընդունվել էին խանութում աշխատանքի, սակայն արդյունքում նրանք հայտնվել են Սյուդադ-Խուարես քաղաքի հյուրանոցում ու ստիպված եղել զբաղվել պոռնկությամբ:

Law 20:00 29/07/2015
Mexican prosecutors announced Tuesday that they had won "historic" convictions and sentences of 697 years in prison against five men for killing 11 women near the border city of Ciudad Juarez,
The state prosecutor's office in Chihuahua state said the men lured women with the promise of jobs, but instead subjected them to human trafficking and forced prostitution before killing them.
A statement from the office called the sentences on charges of aggravated homicide and human trafficking "exemplary and historic."
In this case, the victims' skeletal remains were found dumped in 2012 in fields in the Juarez valley, east of the city. The remains were so decomposed that authorities originally thought there were 12 victims. Most were young.
Prosecutors followed the trail of victims, many of who disappeared in 2009 or 2010 after having gone to apply for jobs at stores, to a hotel in Ciudad Juarez where the women were apparently held and forced to work as prostitutes. The culprits allegedly killed them when they became troublesome.