Հասարակություն 12:07 24/08/2015
«Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ը հաջողությամբ բանակցել է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի հետ, որպեսզի իր բաժանորդները Հայաստանի Հանրապետությունում ռոումինգում գտնվելիս օգտվեն շարժական ինտերնետից: Այս մասին հայտնում են «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ից:
Ծառայությունն ակտիվացնելու համար անհրաժեշտ է միայն զանգահարել 111 կամ այցելել «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ի ցանկացած սպասարկման կենտրոն, և ՀՀ-ում գտնվելիս գրանցվել «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի ցանցում: Ինտերնետի յուրաքանչյուր օգտագործված ՄԲ-ի համար կգանձվի 45 ՀՀ դրամ (ներառյալ ԱԱՀ):
««Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ը շարունակաբար մատուցում է բազմաբնույթ և նորագույն ծառայություններ իր բաժանորդներին, և ռոումինգում շարժական ինտերնետի մեկնարկը դրա ցայտուն օրինակն է: Այս նոր ծառայության նպատակն է շատ ավելի հարմարավետ ու արդյունավետ դարձնել ընկերության բաժանորդների հեռահաղորդակցային շփումները ամենացածր սակագնով»,-նշել է «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Կարեկին Օդաբաշյանը:
Նա նշել է, որ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մեր բնակչության այցելության հիմնական վայրն է, ռոումինգում շարժական ինտերնետի հասանելիությունն անչափ կարևոր նշանակություն ունի. «Հուսով ենք՝ ապագայում մեր բաժանորդները կունենան նույն հասանելիությունը ՀՀ բջջային այլ օպերատորների ցանցում»:

Society 12:25 24/08/2015
Karabakh Telecom is pleased to announce that it has successfully negotiated with VivaCell-MTS for its subscribers to have mobile internet access while roaming in the Republic of Armenia (RA), Karabakh Telecom said.
In order to activate the service it is only necessary to call 111 or visit any Karabakh Telecom service centers, and register in VivaCell-MTS network in RA.
For each used MB will be charged AMD 45 (including VAT).
“Karabakh Telecom continually provides diverse and up-to-date services to its customers, a vivid example of which is the launch of the mobile internet while roaming. This new service is aimed at making the telecommunications of the company’s customers much more comfortable and effective at the lowest tariff,” Mr. Karekin Odabashian, General Manager of Karabakh Telecom noted.
“Given the fact that the Republic of Armenia serves as the main destination visited by our population, the mobile internet access while roaming has great importance. We hope that in future our customers will have the same access in other RA mobile operators’ networks,”- Mr. Karekin Odabashian said.
Karabakh Telecom is operating in the Republic of Nagorno Karabakh since February 2002. During these past 13 years, the company has built a state of the art network providing mobile telephone coverage to about 98% of the Republic’s territory. Karabakh Telecom provides GSM, PSTN and WLL services, internet services delivered via ADSL, Fiber Optic and Over-the-Air (Wi-Fi) technologies, as well as mobile internet service via 3G technologies. The company has various ambitious projects with the aim at providing the best services to all its subscribers.