Քաղաքական 09:50 05/09/2015
Խստորեն դատապարտելի է Ադրբեջանի արկածախնդիր գործելաոճը, որի հետևանքով մարդիկ են զոհվում և վիրավորվում. ՀՀ ԱԳՆ
Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հետ սահմանի և Արցախի հետ շփման գծի երկայնքով տարբեր, ներառյալ՝ ծանր զինատեսակների օգտագործմամբ հրադադարի կոպիտ խախտումները հերթական անգամ ապացուցում են, որ Բաքուն շարունակաբար փորձում է խաթարել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ հիմնահարցի հանգուցալուծմանն ուղղված ջանքերը, նրանց կողմից առաջիկայում նախաձեռնած շփումները։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը` պատասխանելով News.am-ի հարցին, թե ինչպե՞ս է մեկնաբանում հայ-ադրբեջանական սահմանին և Ադրբեջանի ու Արցախի միջև շփման գծում իրադրության սրումը:
«Ադրբեջանում մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների խայտառակ իրավիճակի կապակցությամբ միջազգային հանրության աճող քննադատությունը Բաքվի ռեժիմը փորձում է շեղել այս կարգի սադրիչ գործողություններով։
Խստորեն դատապարտելի է Ադրբեջանի այս արկածախնդիր գործելաոճը, որի հետևանքով մարդիկ են զոհվում և վիրավորվում, զգալի նյութական վնաս է հասցվում»,- հավելել է խոսնակը։

Politics 11:31 05/09/2015
MFA of Armenia: Adventurous behavior of Azerbaijan which results in human losses should be strongly condemned.
“Gross violations of the cease-fire by Baku along the border with Armenia and the line of contact with Nagorno-Karabakh, including through the use of heavy weaponry once again proves that Azerbaijan is continuously trying to undermine the Nagorno-Karabakh conflict resolution process, the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs aimed at the settlement of the issue and the upcoming meetings initiated by them,” the spokesman for Ministry of Foreign Affairs of Armenia Tgran Balayan said when asked by News.am to comment on the escalation of the situation on Armenia - Azerbaijan border and the contact line between Azerbaijan and Nagorno-Karabakh.
“Baku tries to divert the rising criticism of the international community on the outrageous situation of gross human rights violations in Azerbaijan through this kind of provocative actions.
This adventurous behavior of Azerbaijan which results in human losses and injury of people, infliction of considerable material damages, should be strongly condemned,“ Tigran Balayan said.