Քաղաքական 09:50 05/09/2015
Խստորեն դատապարտելի է Ադրբեջանի արկածախնդիր գործելաոճը, որի հետևանքով մարդիկ են զոհվում և վիրավորվում. ՀՀ ԱԳՆ
Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հետ սահմանի և Արցախի հետ շփման գծի երկայնքով տարբեր, ներառյալ՝ ծանր զինատեսակների օգտագործմամբ հրադադարի կոպիտ խախտումները հերթական անգամ ապացուցում են, որ Բաքուն շարունակաբար փորձում է խաթարել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ հիմնահարցի հանգուցալուծմանն ուղղված ջանքերը, նրանց կողմից առաջիկայում նախաձեռնած շփումները։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը` պատասխանելով News.am-ի հարցին, թե ինչպե՞ս է մեկնաբանում հայ-ադրբեջանական սահմանին և Ադրբեջանի ու Արցախի միջև շփման գծում իրադրության սրումը:
«Ադրբեջանում մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների խայտառակ իրավիճակի կապակցությամբ միջազգային հանրության աճող քննադատությունը Բաքվի ռեժիմը փորձում է շեղել այս կարգի սադրիչ գործողություններով։
Խստորեն դատապարտելի է Ադրբեջանի այս արկածախնդիր գործելաոճը, որի հետևանքով մարդիկ են զոհվում և վիրավորվում, զգալի նյութական վնաս է հասցվում»,- հավելել է խոսնակը։

Политика 10:31 05/09/2015
МИД Армении: Авантюристическое поведение Азербайджана, в результате которого погибают люди, заслуживает строжайшего осуждения
«Грубое нарушение Азербайджаном вдоль границы с Арменией и линии соприкосновения с Нагорным Карабахом режима прекращения огня, в том числе с использованием тяжелого вооружения, в очередной раз подтверждает, что Баку последовательно пытается торпедировать процесс нагорно-карабахского урегулирования, направленные на разрешение конфликта усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а также инициируемые ими новые встречи», – заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян на вопрос новостного агентства News.am об обострении ситуации на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил.
«Подобного рода провокационными действиями Баку пытается отвлечь внимание от нарастающей критики международного сообщества по поводу ужасной ситуации, связанной грубейшими нарушениями прав человека в Азербайджане.
Подобное авантюристическое поведение Азербайджана, в результате которого погибают и получают ранения люди, наносится значительный материальный ущерб, заслуживает строжайшего осуждения», – отметил он.