Հասարակություն 13:32 11/09/2015
Քննարկվել է Վեստմինստերյան աբբայությունում Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված էկումենիկ միջոցառման նախապատրաստումը
Արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Լոնդոնում հանդիպում է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի մշակույթի և մեդիայի պետքարտուղար Ջոն Ութինգդեյլի հետ։
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, Էդվարդ Նալբանդյանը բարձր է գնահատել նախորդ գումարման Համայնքների պալատում պետքարտուղար Ութինգդեյլի գործունեությունը՝ որպես բիտանա-հայկական բազմակուսակցական խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար՝ ընդգծելով, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում հայ-բրիտանական խորհրդարանական կապերը ակտիվ զարգացում են ապրել։
Նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Ջոն Ուիթինգդեյլին՝ ապրիլի 24-ին Երևանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու համար։
Լոնդոնում Էդվարդ Նալբանդյանն այցելեց ՄԹ խորհրդարան, ուր հանդիպում է ունեցել Լորդերի պալատի անդամներ Քերոլայն Քոքսի և Հենրի Հարիսոնի հետ։ Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-բրիտանական խորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող հարցեր, բրիտանա-հայկական բազմակուսակցական խորհրդարանական բարեկամության նոր խմբի ձևավորման աշխատանքները։
Նույն օրը Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Միացյալ Թագավորությունում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի անդամների հետ, ովքեր ներկայացրել են իրենց կողմից կատարված աշխատանքները և ծրագրված ձեռնարկները։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում և աշխարհում Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը նվիրված միջոցառումների շուրջ։ Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել հոկտեմբերին Լոնդոնի Վեստմինստերյան աբբայությունում կայանալիք` Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված էկումենիկ արարողության նախապատրաստական աշխատանքներին։

Politics 17:24 11/09/2015
As part of his official visit to London, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan met with British Secretary of State for Culture, Media and Sport John Whittingdale, Armenian Foreign Ministry said.
E. Nalbandyan highly appreciated Mr Whittingdale’s activities as head of the British-Armenian parliamentary friendship group in the House of Lords. The Armenian-British parliamentary ties were actively developing during that period, Nalbandyan said.
The Armenian foreign minister thanked John Whittingdale for attending the Armenian Genocide Centenary commemorations held in Yerevan on April 24.
E. Nalbandyan then visited the UK Parliament in London where he met with members of the House of Lords Caroline Cox and Henry Harrison. Issues related to Armenian-British parliamentary cooperation were discussed at the meeting.
The foreign minister also met with members of the Commission on Coordination of the Events on the 100th Anniversary of Armenian Genocide. They presented the work done in the UK and the scheduled initiatives.
At the meeting the interlocutors discussed preparations for the ecumenical service to commemorate the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The ceremony will be held at Westminster Abbey in October.