Հասարակություն 13:32 11/09/2015
Քննարկվել է Վեստմինստերյան աբբայությունում Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված էկումենիկ միջոցառման նախապատրաստումը
Արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Լոնդոնում հանդիպում է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի մշակույթի և մեդիայի պետքարտուղար Ջոն Ութինգդեյլի հետ։
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, Էդվարդ Նալբանդյանը բարձր է գնահատել նախորդ գումարման Համայնքների պալատում պետքարտուղար Ութինգդեյլի գործունեությունը՝ որպես բիտանա-հայկական բազմակուսակցական խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար՝ ընդգծելով, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում հայ-բրիտանական խորհրդարանական կապերը ակտիվ զարգացում են ապրել։
Նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Ջոն Ուիթինգդեյլին՝ ապրիլի 24-ին Երևանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու համար։
Լոնդոնում Էդվարդ Նալբանդյանն այցելեց ՄԹ խորհրդարան, ուր հանդիպում է ունեցել Լորդերի պալատի անդամներ Քերոլայն Քոքսի և Հենրի Հարիսոնի հետ։ Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-բրիտանական խորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող հարցեր, բրիտանա-հայկական բազմակուսակցական խորհրդարանական բարեկամության նոր խմբի ձևավորման աշխատանքները։
Նույն օրը Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Միացյալ Թագավորությունում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի անդամների հետ, ովքեր ներկայացրել են իրենց կողմից կատարված աշխատանքները և ծրագրված ձեռնարկները։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում և աշխարհում Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը նվիրված միջոցառումների շուրջ։ Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել հոկտեմբերին Լոնդոնի Վեստմինստերյան աբբայությունում կայանալիք` Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված էկումենիկ արարողության նախապատրաստական աշխատանքներին։

Общество 14:11 11/09/2015
В Вестминстерском аббатстве в Лондоне пройдет экуменическая церемония, посвященная 100-й годовщине Геноцида армян
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в рамках официального визита в Лондоне встретился с министром культуры, медиа и спорта Великобритании Джоном Уитингдейлом. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Эдвард Налбандян высоко оценил деятельность Джона Уитингдейла в качестве главы Британо-армянской многопартийной парламентской группы дружбы в Палате общин прошлого созыва, подчеркнув, что за это время армяно-британские парламентские связи активно развивались.
Министр Налбандян поблагодарил также Джона Уитингдейла за участие 24 апреля в Ереване в мероприятиях, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян.
В Лондоне Э. Налбандян посетил также парламент Соединенного Королевства, где встретился с членами Палаты лордов Кэролайн Кокс и Генри Харрисоном. В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся армяно-британского парламентского сотрудничества.
Глава МИД РА встретился также с членами комиссии, координирующей мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян, которые представили проведенную в Соединенном Королевстве работу и запланированные инициативы.
В ходе встречи собеседники обсудили подготовительные работы в связи с экуменической церемонией, посвященной 100-й годовщине Геноцида армян, которая пройдет в октябре в Вестминстерском аббатстве.