Քաղաքական 15:15 26/09/2015
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ունեցած ելույթում անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին և տեղի ունեցողը պայմանավորել Ադրբեջանի մոտ անպատժելիության զգացմամբ, որն ըստ նախագահ Սարգսյանի, միջազգային հանրության որդեգրած մոտեցման արդյունքն է:
«ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 70-րդ նստաշրջանի նախօրեին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հերթական խաղարար ջանքերի ընթացքում Ադրբեջանը ողջ աշխարհի աչքի առջև, իր անպատժելիությանը վստահ, միջազգային բազմաթիվ դերակատարների կողմից հակամարտության մեջ ներգրավված կողմերի գործողությունների միջև հավասարության նշան դնելու պրակտիկայից ոգևորված, հերթական անգամ լկտիաբար խախտեց հրադադարի պահպանման՝ իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները»,- հայտարարել է հանրապետության ղեկավարն ու նշել, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման արդյունքում զոհվել են 4 հայ երիտասարդ զինվորներ, ովքեր «անմիջական վտանգից շատ հեռու էին և առաջին գծից 5 կմ հեռավորության վրա զբաղված էին իրենց առօրյա գործունեությամբ»: Նախագահը նաև հիշեցրել է, որ այդ դեպքից մեկ օր առաջ էլ՝ «իրենց տանը, իրենց այգում, իրենց սիրելիների աչքի առջև զոհվեցին խաղաղ աշխատանքով իրենց ընտանիքի հոգսերը հոգացող երեք կին՝ մայր, քույր, դուստր»։
Անդրադառնալով նշված դեպքերին՝ Սերժ Սարգսյանն ասել է. «Նրանք զոհվեցին, որովհետև մի ամբողջ աշխարհ չի կարողանում Ադրբեջանին հասկացնել, որ մարդկային կյանքի, արյան, զրկանքների ու կտտանքների, սեփական քաղաքացիների ձայնը բանտերում խեղդելու ճանապարհը չի տանում դեպի խաղաղություն, չի տանում դեպի բարօրություն, չի տանում դեպի կայունություն և անվտանգություն։ Ինչպես բազմիցս ապացուցել է մարդկության ժամանակակից պատմությունը, Ադրբեջանի իշխանությունների որդեգրած ուղին, մարդկության դեմ հանցագործությունների ուղին կա՛մ հասցնում է միջազգային պատժի, կա՛մ տանում է դեպի համբերության բաժակը մինչև վերջ լցված սեփական ժողովրդի կանգնեցրած կառափնարան»։

В мире 16:00 26/09/2015
Президент Армении: Наглость Азербайджана спровоцирована безнаказанностью и знаком равенства от международных акторов
В преддверии 70-й сессии Генассамблеи ООН и в ходе очередных миротворческих усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ Азербайджан на глазах у всего мира, будучи уверенным в совей безнаказанности, воодушевленный практикой многочисленных международных акторов ставить знак равенства между действиями сторон конфликта, в очередной раз нагло нарушил режим прекращения огня, свои же обязательства. Об этом заявил глава армянского государства Серж Саргсян на состоявшемся сегодня в резиденции президента Армении 6-м заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян.
«В результате нарушения режима прекращения огня мы понесли болезненные потери: погибли четверо армянских молодых ребят – охраняющие покой своей Родины наши военнослужащие, военнослужащие, которые находились очень далеко от непосредственной опасности и на расстоянии 5 километров от передовой линии были заняты своей повседневной деятельностью. А за день до этого в своем доме, в своем саду, на глазах своих любимых погибли 3 женщины, заботящиеся о нуждах своих семей мирной работой, – мать, сестра, дочь.
Они погибли, поскольку целый мир не может донести до Азербайджана, что путь человеческих потерь, крови, лишений и пыток, подавления голосов собственных граждан в тюрьмах не ведет к миру, благоденствию, стабильности и безопасности. Как многократно доказывала современная история человечества, избранный властями Азербайджана путь, путь преступлений против человечества ведет либо к международному наказанию, либо на эшафот, возведенный собственным нардом, у которого переполнилась чаша терпения», – отметил президент РА.