Քաղաքական 13:31 05/10/2015
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեիսին՝ դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ պաշտոնավարման անցած երեք տարիներին հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման գործում ներդրած ջանքերի համար և մաղթել հաջողություններ հետագա գործունեության մեջ:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Իրանի հետ հարաբերությունները Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեն և պայմանավորված են ինչպես պատմամշակութային ընդհանրություններով, այնպես էլ փոխադարձ տնտեսական շահերով, աշխարհաքաղաքական դիրքի առանձնահատկություններով, տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների նկատմամբ ընդհանուր մոտեցումներով:
ՀՀ Նախագահը և ԻԻՀ դեսպանը երկուստեք կարևորել ու արժևորել են Հայաստանի և Իրանի միջև ձևավորված հարուստ օրակարգի շրջանակներում շարունակաբար խորացող և ամենատարբեր ոլորտներ ներառող համագործակցությունը՝ միաժամանակ ընդգծելով բարձր մակարդակի հաճախակի փոխայցելությունների և պարբերական խորհրդակցությունների անցկացման անհրաժեշտությունը:
Ըստ աղբյուրի, դեսպան Մոհամմադ Ռեիսին շնորհակալություն է հայտնել դիվանագիտական առաքելության իրականացման ամբողջ ընթացքում Հայաստանում իրեն ցուցաբերած աջակցության և համագործակցության պատրաստակամության համար՝ ընդգծելով, որ որտեղ էլ հետագայում շարունակի դիվանագիտական աշխատանքը, որքան հնարավոր է օգտակար կլինի բարեկամ Հայաստանին և հայ ժողովրդին, որի նկատմամբ հատուկ ջերմ վերաբերմունք ունի:

Politics 17:12 05/10/2015
Armenian President Serzh Sargsyan received today, on October 5 Iranian Ambassador to Armenia Mohammad Raiesi who is ending his diplomatic mission in Armenia, the presidential press service reported.
Serzh Sargsyan thanked the ambassador for efforts the ambassador made over the 3 years of his mission in Armenia in order to develop and strengthen Armenian-Iranian ties. The president wished M. Raiesi success in his further activities.
President Sargsyan stressed that the relationship with Iran is of vital importance to Armenia and is conditioned by historic and cultural similarities, mutual economic interests, peculiarities of the geographical location, and common approaches to a number of regional problems.
The Armenian president and the Iranian ambassador highlighted the importance of constantly deepening bilateral cooperation involving various spheres. They at the same time stressed the need for frequent high-level mutual visits and regular consultations.
Ambassador Raiesi thanked Serzh Sargsyan for support throughout his diplomatic mission in Armenia and expressed a readiness for cooperation.