Քաղաքական 16:30 12/10/2015
ՖՄԿ ԱԳ նախարարների համաժողովին ընդունված բանաձևերից մեկը նվիրված էր ցեղասպանությունների կանխարգելմանը. Նախարար
Երևանում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարական համաժողովի 31-րդ նիստը լավ առիթ էր ևս մեկ անգամ վերահաստատելու Հայաստանի հանձնառությունը՝ ի պաշտպանություն Ֆրանկոֆոնիայի արժեքների, Ֆրանկոֆոնիայի նպատակների։ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանի հետ համատեղ ճեպազրույցին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի համաժողովի անցկացումը պարտավորեցնում է մեզ՝ Ֆրանկոֆոն ընտանիքի բոլոր անդամների հետ, նաև Գլխավոր քարտուղարի, քարտուղարության աջակցությամբ հավելյալ ջանքեր գործադրել այդ նպատակների իրականացման համար»,- նշեց նախարարը:
Է. Նալբանդյանի խոսքով, համաժողովի ընթացքում ընդունվեցին հինգ բանաձևեր, որոնցից երեքը Հայաստանն էր նախաձեռնել, ներառյալ բանաձև, որը նվիրված էր ցեղասպանությունների կանխարգելմանը, որը հղում էր կատարում Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարի այս տարվա ապրիլի 24-ի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ արված շատ կարևոր հայտարարությանը:
Է. Նալբանդյանի գնահատմամբ, իր և տիկին Ժանի միջև կայացել է բավական ջերմ հանդիպում, բովանդակալից զրույց, որի ընթացքում ամփոփել են Ֆրանկոֆոնիայի արտգործնախարարների համաժողովի արդյունքները. «Կարող ենք ասել, որ այդ համաժողովը հաջողված էր, արդյունավետ էր բովանդակությամբ, այն փաստաթղթերով, որ ընդունվեցին համաժողովի ընթացքում:
Ես կցանկանայի նաև նշել, որ նախարարական համաժողովը լավ հարթակ է նաև երկկողմ հանդիպումների համար: Տարբեր երկրների իմ գործընկերները բազմաթիվ, տասնյակ հանդիպումներ անցկացրին։
Ես նույնպես օգտվեցի այս առիթից և մոտ 25 հանդիպում ունեցա։ Ստորագրեցինք մի շարք փաստաթղթեր Ֆրանկոֆոնիայի անդամ երկրների արտգործնախարարների հետ։
Կցանկանայի առիթից օգտվելով խորը շնորհակալություն հայտնել Գլխավոր քարտուղարին, նրա ամբողջ թիմին, քարտուղարությանը, որը մեզ այդքան կարևոր աջակցություն ցուցաբերեցին՝ այս համաժողովը հաջողությամբ անցկացնելու համար:
Ես նաև կցանկանայի օգտվել առիթից և տիկին Գլխավոր քարտուղարին փոխանցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության ոսկե մեդալը՝ շնորհակալություն հայտնելով այս համաժողովի անցկացմանը՝ իր անձնական, նաև իր թիմի, քարտուղարության աջակցության համար։
Մեր համագործակցությունը քարտուղարության հետ ոչ միայն սերտ է, այլ` կատարյալ»:
ՀՀ նախագահ. մեր երկիրը հավատարիմ է ֆրանկոֆոն ընտանիքը միավորող արժեքների խրախուսման իր հանձնառությանը
Ֆրանկոֆոնիայի ԱԳ նախարարի երևանյան համաժողովն ավարտվեց. «Հույս ունենք հաջորդ համաժողովներն էլ այսկերպ կազմակերպված կլինեն»

Политика 17:16 12/10/2015
Глава МИД Армении: На министерской конференции МОФ принято 5 резолюций, в том числе по предупреждению геноцидов
Состоявшаяся в Ереване 31-я сессия конференции министров иностранных дел Международной организации Франкофонии (МОФ) стала хорошей возможностью еще раз подтвердить приверженность Армении ценностям и целям Франкофонии. Об этом заявил сегодня на совместном с генсеком МОФ Микаэль Жан брифинге министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
По словам Э.Налбандяна, в ходе министерской конференции было принято 5 резолюций, 3 из которых были инициированы Арменией. При этом одна из резолюций посвящена предупреждению преступления геноцида, и в ней содержится отсылка к очень важному заявлению генерального секретаря МОФ по случаю 100-й годовщины Геноцида армян.
Налбандян указал также, что он и генсек МОФ провели достаточно теплую встречу и содержательную беседу, в ходе которой подвели итоги министерской конференции. «Можем констатировать, что конференция была успешной и эффективной», – подчеркнул глава МИД Армении.
«Хотел бы отметить, что министерская конференция послужила хорошей платформой для проведения двусторонних встреч. Мои коллеги из разных стран провели десятки встреч. Я также воспользовался данной возможностью и провел приблизительно 25 встреч. Мы подписали ряд документов с главами МИД стран-участниц Франкофонии.
Э.Налбандян вручил М.Жан золотую медаль МИД Армении за поддержку, оказанную в организации и проведению 31-й сессии конференции министров иностранных дел Международной организации Франкофонии (МОФ).
Эдвард Налбандян подтвердил приверженность Армении ценностям Международной организации Франкофонии
Серж Саргсян: Только консолидацией усилий можно предотвратить повтор преступлений против человечества