Հասարակություն 10:40 15/10/2015
Այսօր ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում մեկնարկեց «Հայոց Ցեղասպանություն-100 ճանաչումից հատուցում» խորագրով միջազգային գիտաժողովը:
Գիտաժողովի քննարկման հիմնական թեման Հայոց Ցեղասպանության ուսումնասիրության հետ առնչվող հիմնախնդիրների լայն շրջանակն է: Մասնավորապես՝ Ցեղասպանությունների հետևանքների վերացման և հատուցման իրավաքաղաքական ու սոցիալ-տնտeսական հիմնախնդիրները:
Գիտաժողովին ներկա են ավելի քան 100 մասնակիցներ Հայաստանից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից, Ավստրիայից,  Ռուսաստանից, Ավստրալիայից, Ուկրաինայից, Կանադայից, Լեհաստանից, Հունգարիայից:
Գիտաժողովի կազմակերպիչներն են ԳԱԱ-ն և ԵՊՀ-ն:
Գիտաժողովը սկսեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ամենայն Հայոց  կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի, Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսի ողջույնի ուղերձներով, որտեղ շեշտադրվեց, որ չդատապարտված հանցագործությունները ծնում են ավելի մեծ հանցագործություն:
Հայտարարվեց, որ առաջին գործնական և իրավական քայլն արված է՝ Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձի պահանջով և Հայաստանն ու սփյուռքը պետք է համախմբվեն հայոց իրավական պահանջի շուրջ:

Society 13:05 15/10/2015
The international scientific conference ‘The Armenian Genocide -100: From Recognition to Reparation’ started at the National Academy of Sciences of Armenia today, on October 15.
The conference participants will discuss the following problems: the Armenian Genocide: history, theory, memory, geopolitics; legal, political and sociopolitical problems of reparation and elimination of the genocide consequences; reflection of the Armenian Genocide in literature and the arts; cultural genocide.
The conference has been organized by the National Academy of Sciences of Armenia and Yerevan State University.
The event brought together over 100 participants from Armenia, Germany, the U.S., Austria, Russia, Australia, Ukraine, Canada, Poland, and Hungary.