Հասարակություն 12:12 09/12/2015 Արցախ
Իրադրությունն առաջնագծում շարունակում է մնալ լարված: Հակառակորդն առաջին անգամ հրասայլից /տանկ/ արկակոծման է ենթարկել ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակակայված մարտական դիրքերը: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունից:
Ընդհանուր առմամբ, դեկտեմբերի 8-ին և լույս 9-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է ավելի քան 180 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 /101 արկ/, 82 /193 արկ/, 120 /35 արկ/ միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17 /27 արկ/ և ՌՊԳ-7 /3 արկ/ տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է շուրջ 1500 կրակոց:
Հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի զենիթահրթիռային կայանք /17 արկ/ և հրասայլ /5 արկ/:
Հակառակորդի կողմից խոշոր տրամաչափի դիպուկահար հրացանից արձակված կրակոցից դեկտեմբերի 8-ին՝ ժամը 21:10-ի սահմաններում, ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական հենակետում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայող, 1991թ. ծնված Գարիկ Գուրգենի Ավանեսյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ հակառակորդի ապակայունացնող գործողությունները անպատիժ չեն մնալու և ստեղծված իրադրության հետևանքները լինելու են ծանր ու անդառնալի:

Politics 16:28 09/12/2015
The situation on the frontline remains tense. It is the first time since the signing of the ceasefire that Azerbaijani troops used a tank opening fire at military positions of Defense Army of the Nagorno Karabakh Republic  in the southern direction of the line of contact between the armed forces of Karabakh and Azerbaijan, according to the press service of NKR Defense Army.
On December 8 and the night of December 9 the Azerbaijani side violated the ceasefire about 180 times on the line of contact.
During that period Azerbaijani frontline units fired over 1,500 shots at Armenian positions from small arms of various calibers, 60mm (101 shells), 82mm (193 shells) and 120mm (35 shells) mortars, and RPG-7 (3 shells) and AGS-17 (27 shells) grenade launchers.
Azerbaijan also used a Turkish-made TR-107 rocket launcher (17 shells) and a tank (5 shells).
A contract serviceman of NKR Defense Army, 24-year-old Garik Gurgeni Avanesyan, died from a gunshot wound after a bullet was fired from a large-caliber sniper rifle from the Azerbaijani side. The incident happened around 9:10 pm December 8 in a military unit located in the eastern direction of the line of contact. An investigation is underway. NKR Defense Ministry expressed condolences to the family, friends and fellow soldiers of Garik Avanesyan.
NKR Defense Ministry said that the destabilizing actions of Azerbaijan will not go without a response and the consequences of the situation will be grave and irreversible.