Քաղաքական 13:52 11/12/2015 Հայաստան
Թուրքիան ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում վերջին օրերին ստեղծված լարված իրավիճակի հետ դեռևս որևէ կապ չունի: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը:
Ըստ նրա, Թուրքիան չի գնա նման քայլի հաշվի առնելով երկու գործոն. «Ռուս–թուրքական հակամարտությունը զարգանում է  հարակից տարածաշրջաններում, այն տարածաշրջաններում, որտեղ թե Ռուսաստանը, թե Թուրքիան մշտապես փորձել են մեծ ազդեցություն ունենալ, ազդեցության սահմաններն էլ մշտապես հակասել են միմյանց: Ղրիմում պարտվեց Թուրքիան Ռուսաստանին, հիմա պարտվում է Սիրիայում, Մերձավոր Արևելքում, Ռուսաստանի գործողություններն արդեն իսկ զրկել են Թուրքիային մի շարք հնարավորութուններից: Նման պայմաններում այս տարածաշրջանը դարձնել մրցակցության վայր, որտեղ ակնհայտորեն Ռուսաստանի դիրքերն ավելի ուժեղ են, խելամիտ չէր լինի Անկարայի կողմից: Այսօր Անկարայի խնդիրն է ինչ-որ ձևով դադարեցնել հետագա կորուստները: Այդ պատճառով Թուրքիան չէր գնա այս տարածաշրջանում Ռուսաստանի հետ մրցակցության:
Երկրորդ գործոնն այն է, որպեսզի Ադրբեջանը լսեր Թուրքիային և գնար պատերազմի հայկական պետության հետ, պետք է հստակ երաշխիքներ ունենար Թուրքիայի կողմից, որ պատերազմում հաղթելու է կամ հաջողություններ է ունենալու, չի կորցնելու ոչինչ: Թուրքիան, առհասարակ ոչ մեկը չի կարող Ադրբեջանին նման երաշխիքներ տալ»:

Политика 15:52 11/12/2015 Регион
Турция пока не имеет никакого отношения к эскалации ситуации на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване политолог Грант Мелик-Шахназарян.
«Турция не пойдет на подобный шаг, принимая во внимание два фактора. Российско-турецкий конфликт развивается в соседних регионах, где как Россия, так и Турция всегда пытались обладать большим влиянием, а границы такого влияния постоянно противоречили друг другу. Россия одержала победу над Турцией в Крыму, сейчас Турция терпит поражение в Сирии и на Ближнем Востоке, в частности, меры, принятые Москвой, уже лишили Анкару ряда возможностей», – подчеркнул политолог.
Он также отметил: «В подобных условиях данный регион стал конкурентной площадкой, где очевидно, что  российские позиции сильнее. На сегодняшний день задача Анкары заключается в том, чтобы тем или иным образом избежать дальнейших потерь.  По этой причине Турция не стала бы конкурировать с Россией».
«Чтобы Азербайджан послушался Турцию и начал войну с Арменией, Анкара должна предоставить Баку четкие гарантии победы в войне или достижения успехов без потерь. Однако Турция и в целом никто не может дать подобных гарантий Азербайджану», – отметил эксперт.