Քաղաքական 10:37 20/01/2016 Հայաստան
Հայոց ցեղասպանությունը հազվադեպ է քննարկվում Թուրքիայի խորհրդարանում, և ավելի հազվադեպ են դրա ճանաչմանն ուղղված հայտարարությունները:
2016 թ. հունվարի 14-ին, Թուրքիայի խորհրդարանում վերջերս ընտրված երեք հայ պատգամավորներից երկուսը իրենց խորհրդարանական ելույթներում համարձակվեցին բարձրացնել Հայոց ցեղասպանության հարցը:
Թուրքիայի ընդդիմադիր քեմալիստական «Ժողովրդական հանրապետական կուսակցություն» (CHP) ներկայացուցիչ Սելինա Դողանը խորհրդարանում հանդես եկավ հետևյալ հայտարարությամբ. «Քանի որ այս հարցը վերաբերում է ոչ միայն հայերին, այլ նաև Թուրքիային, հետևաբար այն պետք է բարձրացնել Թուրքիայի խորհրդարնում, և ոչ թե այլ խորհրդարաններում: Հակառակ դեպքում, ամեն տարի ապրիլի 24-ին, մենք շարունակելու ենք արդեն սովորական դարձած հայտարարություններ անել և շտապելու ենք մեր մտքից հանել այս թեման: Ես համոզված եմ, որ մեզանից ոչ մեկը շահագրգռված չէ դրանում: Կցանկանայի ձեզ հիշեցնել, որ 2015 թ. Էրզրումում տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ Թուրքիայի վարչապետը հստակ հայտարարեց, որ տեղահանությունը հանցագործություն է մարդկության դեմ»:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ քրդամետ ընդդիմադիր կուսակցությունը (HDP) ներկայացնող Կարո Փայլանը, որը նույնպես խոսեց Հայոց ցեղասպանության մասին. «Հարյուր տարի առաջ պետական որոշմամբ հայ ժողովուրդն արմատախիլ արվեց և բնաջնջվեց: Իմ ընտանիքը՝ պապս և նրա ընտանիքը, նույնպես տուժեց այս իրադարձություններից: Իմ պապը որբացավ՝ կորցնելով ծնողներին: Ես որբերի և սրի մնացորդների սերնդից եմ և ապրում եմ այս երկրում: Իմ ցեղը ջարդվել է»:
Փայլանի ելույթի ժամանակ խորհրդարանի որոշ պատգամավորներ բղավելով իրենց դժգոհությունն էին արտահայտում:  Ծայրահեղ ընդդիմադիր Ազգայնական շարժում կուսակցության (MHP) անդամ Բաքի Շիմշեքը նախազգուշացրեց. «Մենք Թուրքիայի Ազգային ժողովում ենք: Ո՛չ ոք չի կարող ասել, որ ցեղասպանություն է եղել: Այդպիսի անկրթությունն անընդունելի է»:
Չնայած սա անսովոր քննարկում էր, սակայն առաջին անգամ չէր, որ Հայոց ցեղասպանության մասին հաստատող հայտարարություններ էին հնչում Թուրքիայի խորհրդարանում:  2014 թ. նոյեմբերին, HDP կուսակցության անդամ Սեբահաթ Թունջելն առաջարկեց Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող մի օրինագիծ: Թունջելը կոչ արեց նախագահ Էրդողանին գալ խորհրդարան՝ Հայոց ցեղասպանությունը և այլ զանգվածային ոճրագործությունները ճանաչելու և ներողություն խնդրելու համար: Ըստ օրինագծի՝ Էրդողանը պետք է հրապարակավ կրկներ իր ներողությունը զանգվածային ոճրագործությունների վայրերից մեկում, և ապրիլի 24-ը պաշտոնապես հռչակեր որպես սգո օր: Բացի այդ, խորհրդարանը պետք է ձևավորեր Ճշմարտություն հանձնաժողով և բացեր պետական արխիվներում պահվող բոլոր փաստաթղթերը, որոնք առնչվում էին այս զանգվածային ոճրագործություններին: Վերջապես, օրինագիծն առաջարկում էր բարոյական և նյութական փոխհատուցում տալ զոհերի ժառանգներին: Զարմանալի չէ, որ Թունջելի օրինագիծը շատ արագ թաքցվեց, որպեսզի այլևս երբեք լույս աշխարհ չգա...
Ինչպես հայտնել էի ավելի քան մեկ տարի առաջ, Թունջելի առաջարկն առաջին անգամ չէր, որ բանաձև էր ներկայացվում Թուրքիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին: 1918 թ. նոյեմբերի 4-ին նորակազմ Օսմանյան թուրքական խորհրդարանը հանգամանորեն քննարկեց երիտթուրքական կառավարության կողմից իրականացված ոճրագործությունները, որից հետո առաջարկություն ներկայացվեց, ուր ասվում էր. «Մեկ միլիոն մարդ, այդ թվում՝ նույնիսկ կանայք և երեխաներ, որոնք այլ մեղք չունեին, բացի հայ ազգին պատկանելուց, կոտորվեցին և բնաջնջվեցին»: Ի պատասխան, ներքին գործերի նախարար Ալի Ֆեթհի Օքյարը հայտարարեց. «Կառավարությունը մտադիր է շտկել մինչև հիմա տեղի ունեցած ամեն մի անարդարություն, և ինչքան միջոցները թույլ կտան, հնարավոր դարձնել աքսորվածների վերադարձը իրենց տները, և ինչքան  հնարավոր է փոխհատուցել նրանց կրած նյութական վնասները»:
Այս առաջարկության արդյունքում ստեղծվեց պատգամավորական քննչական հանձնաժողով՝ հավաքելու համար բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, որ նկարագրում էին այն անձանց գործողությունները, որոնք պատասխանատու էին այն ժամանակվա բնութագրմամբ «Հայկական տեղահանություններ և կոտորածներ» կազմակերպելու համար: Ապացույցները փոխանցվեցին Թուրքիայի ռազմական դատարան և մեղավոր ճանաչված անձանց կախեցին կամ դատապարտեցին երկարատև ազատազրկման:
Ի լրումն այս պատգամավորական առաջարկության՝ մենք պետք է հիշենք նաև Թուրքիայի Հանրապետության առաջին նախագահ Քեմալ Աթաթուրքի խոսքերը, որոնք «Լոս Անջելես էքզամիներ» թերթը մեջբերել էր 1926 թ. օգոստոսի 1-ին. «Նախկին Երիտթուրքերի կուսակցության այս վիժվածքները պետք է պատասխան տան մեր միլիոնավոր քրիստոնյա հպատակների կյանքի համար, որոնց զանգվածաբար դաժանորեն քշեցին իրենց տներից և կոտորեցին»:
1918 թ. պատգամավորական առաջարկությունը, թուրքական ռազմական դատարնների դատավճիռները և նախագահ Քեմալ Աթաթուրքի մեղադրական խոսքերը բավարար են Թուրքիան համարելու առաջին երկիրը, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը...
Հետևաբար, Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը հետամուտ լինելու փոխարեն, հայերը պետք է հատուցում պահանջեն իրենց բոլոր կորուստների համար, ինչպես 98 տարի առաջ խոստացել էր ներքին գործերի նախարար Ֆեթհի Օքյարը...

Turkey was first country to recognize the Armenian Genocide -- in 1918
The Armenian Genocide is rarely discussed in the Turkish Parliament; and even rarer are statements calling for its recognition.
On January 14, 2016, two of the three recently elected Armenian members of the Turkish Parliament boldly dared to raise the issue of the Armenian Genocide in their parliamentary remarks.
Selina Dogan, representing the opposition Kemalist CHP Party (Republican People’s Party), made the following statement in Parliament: “Since this issue concerns not only Armenians but also Turkey, therefore, it should be raised in the Turkish Parliament and not in other parliaments. Otherwise, on every April 24, we will continue making trite statements and hastily rid this topic from our minds. I am convinced that none of us is interested in doing so. I would like to remind you that during a 2015 public rally in Erzurum, the Prime Minister clearly stated that the deportation is a Crime against Humanity.”
Garo Paylan, representing the Kurdish opposition HDP Party, then took the floor and also spoke about the Armenian Genocide: “One hundred years ago the Armenian people were uprooted and exterminated by a decision of the State. My family -- grandfather and his family -- also suffered from these events. My grandfather was orphaned, having lost both parents. I am from the generation of orphans and leftovers of the sword, living in this land. My race is massacred.”
As Paylan was speaking, several members of Parliament shouted in disapproval. Baki Shimshek, member of the ultra-nationalist opposition MHP Party, warned: “We are in the Turkish National Assembly. No one can say that genocide was committed. Such rudeness is unacceptable!”
Although this was an unusual discussion, it was not the first time that affirmative statements were made in the Turkish Parliament on the Armenian Genocide. In November 2014, Sebahat Tuncel of HDP Party proposed a resolution condemning the Armenian Genocide. Tuncel urged Pres. Erdogan to come to the Parliament to acknowledge and apologize for the Armenian Genocide and other mass crimes. The resolution also asked Erdogan to repeat his apology publicly at one of the sites of mass killings, and declare April 24 as an official Day of Mourning. In addition, the Parliament was requested to form a Truth Commission and make public all documents in state archives pertaining to these mass crimes. Finally, the proposed resolution sought moral and material restitution for descendants of the victims. Not surprisingly, Tuncel’s resolution was quickly suppressed, never to see the light of day again!
As I reported over a year ago, Tuncel’s proposal was not the first time that a resolution was submitted to the Turkish Parliament to recognize the Armenian Genocide. On November 4, 1918, the newly-constituted Ottoman Turkish Parliament discussed at length the crimes committed by the Young Turk Government, after a motion was presented stating: “A population of one million people guilty of nothing except belonging to the Armenian nation were massacred and exterminated, including even women and children.” In response, Minister of Interior Ali Fethi Okyar declared: “It is the intention of the government to cure every single injustice done up until now, as far as the means allow, to make possible the return to their homes of those sent into exile, and to compensate for their material loss as far as possible.”
As a result of this motion, a Parliamentary Investigative Committee was set up to collect all relevant documents describing the actions of those responsible for what was then called, “Armenian deportations and massacres.” The evidence was turned over to the Turkish Military Tribunal and those found guilty were hanged or given lengthy prison sentences.
In addition to this parliamentary motion, we need to recall the words of Kemal Ataturk, first President of the Republic of Turkey, who was quoted by the Los Angeles Examiner on August 1, 1926, as stating: “These leftovers from the former Young Turk Party who should have been made to account for the lives of millions of our Christian subjects who were ruthlessly driven en masse from their homes and massacred.”
The combination of the 1918 Parliamentary motion, the guilty verdicts of the Turkish Military Tribunals, and the damning words of President Kemal Ataturk qualify Turkey as the first country that recognized the Armenian Genocide!
Consequently, rather than seeking recognition of the Armenian Genocide by Turkey, Armenians should demand restitution for all their losses, as promised 98 years ago by Minister of Interior Fethi Okyar!