Մշակույթ 14:45 30/01/2016 Հայաստան
Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնը դեռևս 2012 թվականից զբաղվել է Հայաստանի «Յուրիմաժին» (Եվրոպայի խորհրդին առընթեր համատեղ կինոարտադրության հիմնադրամ` Eurimages) անդամակցելու աշխատանքներով, փոքր քայլերով ամեն տարի այդ գործընթացում տեղաշարժեր են եղել, արդյունքում՝ 2016թ․-ի հունվարի 1-ից Հայաստանը միացել է Եվրոպայի խորհրդի «Eurimages» համատեղ կինոարտադրության համաձայնագրին:
«Կինոկենտրոնի համառ աշխատանքի արդյունքում այս գործընթացն ավարտին հասավ, ինչը մեծ ձեռքբերում է բոլորիս համար»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Կինոկենտրոնի մամուլի պատասխանատու Ռուզաննա Բագրատունյանը:
Նա նշեց, որ 2014 թվականին Կինոկենտրոնի աշխատակիցները հավաքել են ամբողջ փաստաթղթերն ու տեղեկատվությունը հայկական կինոարդյունաբերության, արտադրանքի, ֆիլմերի ցուցադրությունների, կինորատադրող ընկերությունների ու կինոթատրոնների մասին, ողջ փաթեթը ուղարկվել է «Յուրիմաժին», Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը Կաննում տարբեր  տարիներին  հանդիպումներ է ունեցել «Յուրիմաժի» գործադիր տնօրեն Ռոբերտ Օլլայի հետ, քննարկել անդամակցության հարցերը:
««Յուրիմաժ»-ը սկսեց իր հերթին ուսումնասիրել ամբողջ փաթեթը և 2015 թվականին արդեն կային բոլոր պայմաններն անդամակցության համար։ Այս անդամակցությունը մեծ հնարավորություններ կբացի կինոարտադրողների համար ֆինանսավորում գտնելու և միջազգային այլ կառույցների հետ աշխատելու համար»,- ասաց Ռ.Բագրատունյանը:
«Eurimages»-ը ԵԽ կողմից ստեղծված հիմնադրամ է՝ ուղղված եվրոպական կինեմատոգրաֆիական ստեղծագործությունների համատեղ արտադրությանը, բաշխմանը, ցուցահանդեսներին ու թվայնացմանը։  «Eurimages»-ի նպատակն է խթանել եվրոպական կինոարտադրությունը՝ քաջալերելով ֆիլմերի արդադրությունը և պրոֆեսիոնալների միջև համագործակցությունը։ 1988թ․-ին ստեղծվելուց ի վեր՝ «Eurimages»-ն աջակցել է 1726 եվրոպական համատեղ արտադրության՝ 518մլն եվրո ընդհանուր արժեքով։

Культура 17:07 30/01/2016 Армения
Национальный киноцентр Армении занимался вопросом членства Армении в фонде «Евримаж» (Eurimages) еще с 2012 года, с каждым годом в этом процессе регистрировался прогресс, в результате – Армения с 1 января 2016 года присоединилась к европейскому кинофонду.
Фонд «Евримаж» (Eurimages) был создан Советом Европы в 1988 году в целях повышения конкурентоспособности европейской киноиндустрии путем поддержки совместного производства и проката фильмов в европейском пространстве. С момента основания фондом было поддержано в общей сложности 1726 проектов совместного производства на общую сумму порядка 518 млн. евро.
«Благодаря усердной работе киноцентра данный процесс был доведен до конца, что является большим достижением для всех нас», – сказала в интервью Panorama.am пресс-секретарь Национального киноцентра Рузанна Багратунян.
Она отметила, что в 2014 году сотрудники киноцентра собрали все необходимые документы и информацию об армянской киноиндустрии, кинопродуктах, кинопоказах, кинокомпаниях и кинотеатрах. Весь пакет был отправлен в фонд, в Каннах в разные годы проводили встречи директор Национального  киноцентра Армении Геворк Геворкян и исполнительный директор фонда «Евримаж» Роберто Олла, обсуждали вопросы членства РА.
«„Евримаж” начал в свою очередь изучать представленный пакет, и в 2015 году уже были все условия для присоединения. Членство Армении в фонде откроет большие возможности для кинопроизводителей в плане получения финансирования и работы с другими международными структурами», – сказала Рузанна Багратунян.