Հասարակություն 11:00 09/02/2016 Հայաստան
Վայոց Ձորի մարզի սահմանամերձ Խաչիկ համայնքում բնակարանամուտ է տոնել երեք ընտանիք: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» համագործակցության շնորհիվ, բնակարանաշինության ծրագրի արդյունքում, ավարտվել է կիսակառույց երկու տան շինարարություն և մեկ տան տանիքի վերանորոգում:  Համագործակցող կազմակերպությունների ղեկավարներն այցելել են Խաչիկ համայնք՝ բնակարանամուտի ուրախությունն ընտանիքների հետ կիսելու համար:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, սահմանին ապրողների համար բարեկարգ տուն ունենալը ոչ միայն հարմարավետության, այլև` ռազմավարական հարց է: Երբ ամուր են տան պատերը՝ ամուր է նաև հայրենիքի սահմանը: Այդ դեպքում չի լինում տունը լքելու ցանկություն:
Հայրապետյանների բազմանդամ ընտանիքը տարիներ ի վեր բնակվել է հողաշեն տանը, որը պատերազմի ժամանակ էլ ավելի էր քայքայվել:
«Մի քանի տարի է, ինչ սկսել էինք տան շինարարությունը: Հույս ունեինք, որ ամեն անգամ մի բան կկարողանանք կառուցել, սակայն  առանց աջակցության անկարող եղանք:  Այսօր իմ ընտանիքը՝ մեծից փոքր, լի է եռանդով և ապագայի լավատեսության հույսերով: Ասես՝ մի նոր կյանք է սկսվել մեզ համար: Անչափ շնորհակալ ենք»,-ասել է Հայրապետյանների ընտանիքի հայրը՝ Վալերիկը:
«Խաչիկ համայնքն առաջին անգամ չէ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ուշադրության կենտրոնում: Տարիներ առաջ մենք այստեղ ջրագիծ ենք կառուցել, խաղահրապարակ ստեղծել, շտապ օգնության մեքենա տրամադրել: Ձգտել ենք լուծել այն խնդիրները, որոնք առավելապես անհանգստացրել են սահմանամերձ այս գյուղին: Դե, իսկ այժմ լուծվել է երեք ընտանիքի տարիներ շարունակ անհանգստացնող՝ տան հարցը: Վստահ եմ, որ այսօրինակ ծրագրերով մեր հայրենակիցների կողքին կանգնելու պատրաստակամությունը ոչ միայն սոցիալական, այլև ռազմավարական կարևոր քայլ է: «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» հետ իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի արդյունքն այս մարզում զգացել է 13 ընտանիք: Սա կարևոր ցուցանիշ է մեզ համար»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ինչպես ասում են՝ ամեն ինչ հնարավոր է, իսկ անհնարինի համար ավելի շատ ժամանակ է հարկավոր: Այս ընտանիքների համար անհնարին թվացող խնդիրներն այսօր լուծվել են: Ճիշտ է, տարիներ են անցել, երազանքներ են մեռել ու կրկին հառնել: Այսուհետև, կարծում եմ, ինչպես այս ընտանիքների, այնպես էլ նրանց շրջապատող մարդկանց շրջանում կրկին կարթնանա հույսը՝ հավատալու, պայքարելու և անհնարինը հնարավոր դարձնելու համար»,-ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Աղբյուրը նշում է, մինչ օրս ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 228,3 մլն ՀՀ դրամի ներդրում է կատարել բնակարանաշինության ծրագրի իրականացման համար՝ օգնելով բարելավել Հայաստանի տասը մարզերի 31 գյուղի (այդ թվում` 9 սահմանամերձ գյուղի) 480 սոցիալապես անապահով բնակչի կենսական պայմանները:

Society 11:25 09/02/2016
Three families celebrated housewarming in the borderland village of Khachik, Vayots Dzor region. Owing to the partnership between VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia the construction of two half-built houses was completed and one more family renovated the roof of the house in the frames of the housing project. The heads of the partnering organizations visited Khachik community to share the joy of housewarming with the families, the press service of VivaCell-MTS reported.
For those living in borderland communities a decent home is not only a necessary living condition but also a matter of strategic importance. When the walls of the house are strong, the border of the Homeland is strong, too, because villagers do not have a desire to leave their homes and their country.
The large family of  Hayrapetyans has lived in a soil  house, which in war time, has become even more deteriorated.
“It’s already several years we have started the construction of the house. We hoped to slowly finish the construction of the house, but were unable to do it without support. Today my family, from young to old, is full of vigor and hope for a better future. It seems that a new life has begun for us. We are endlessly grateful to you,” said Valerik, the father of Hayrapetyan family.
“It is not the first time that Khachik village has appeared in the center of VivaCell-MTS attention. Years ago we built a water supply and a playground in Khachik; provided ambulance cars for the village. We have tried to solve the most acute problems of this borderland community. Now the housing problem of three families has been solved. I am convinced that the readiness to support our compatriots with programs of this kind is important not only from social, but also strategic point of view. 13 families of this  region have benefited from the housing project implemented in cooperation with the Fuller Center for Housing Armenia. This number is of high value to us,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“As it is said, everything is possible. The impossible just takes more time. The problems that seemed impossible to these families have now been solved. Yes, many years have passed, many dreams have died and resurrected. I think, from now on, the hope for believing, struggling and making the impossible possible will rise again in the hearts of these families and those, who surround them,” said Fuller Center for Housing Armenia president Ashot Yeghiazaryan.
Till date, VivaCell-MTS has contributed more than 228.3 million drams for the basic reconstruction or renovation of houses thus improving the life quality of 480 people with social needs in 10 regions of the country, including 31 villages, of which 9 are borderline villages.