Հասարակություն 10:35 02/03/2016 Հայաստան
Իրաքի Սինճար քաղաքում գտնվող Սուրբ Մարիամ Աստվածածին հայկական եկեղեցին հիմնահատակ քանդված է: Այս մասին գրում է «Արևելք»-ը:
Վերջերս եկեղեցու մոտ հայտնաբերվել են տասնյակ մարդկանց կմախքներ: Կարծում են, որ այդ շրջանում ապրող եզդիների աճյուններն են: Այդ տարածք «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման  մուտք գործելուց առաջ հայ բնակչությունը հեռացել է:
Երկրի հյուսիսում գտնվող Սինճար քաղաքը համարվում է Իրաքի եզդի համայնքի գլխավոր կենտրոնատեղին: Սինճարի հայ կաթողիկե համայնքին պատանող եկեղեցու պատմության մասին տեղեկությունները շատ քիչ են:

Culture 14:04 02/03/2016
St. Mary Armenian Church located in Iraqi town of Sinjar has been destroyed, “Arevelq.am’’ news portal informs.
The report says dozens of human skeletons were found near the church. It is believed they belong to the Yezidis living nearby. The Armenian population had fled the area by the time the Islamic State terrorist organization attacked it.
Sinjar town is located in the northern part of Iraq and is considered center of the Iraqi Yezidis. The church in question is affiliated with the Armenian Catholic Church and little is known about it.