Քաղաքական 18:23 03/03/2016 Աշխարհում
Պաշտոնական Սոֆիան հերքել է օտարերկյա պետությունների ղեկավարների մասնակցությունը Օսմանյան կայսրության լծից Բուլղարիայի ազատագրման 138-րդ տարելիցի նվիրված տոնակատարություններին։ Այս մասին ՏԱՍՍ գործակալությանը հայտնել է Բուլղարիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Բետինա Ժոտևան, մեկնաբանելով, մասնավորապես, լրատվամիջոցներում շրջանառվող լուրը, թե միջացառումներին իր մասնակցությունն է բերելու Թուրքիայի նախագահ Թայիբ Էրդողանը։
«Լուրերն այն մասին, թե միջոցառումներին մասնակցելու հրավեր է ուղարկվել Թուրքիայի նախագահին, կոպիտ մանիպուլյացիա է և իրականությանը չի համապատասխանում», - հայտարարել է ԱԳ ներկայացուցիչը` հավելելով, թե տոնական միջոցառումներին նախատեսված է միայն Սոֆիայում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների մասնակցությունը։
Նշենք, ավելի վաղ «The Bulgarian Times» պարբերականը տեղեկություն էր տարածել այն մասին, թե Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանն հրավիրվել էր ազատագրման առթիվ տոնական միջոցառումներին։ Ընդ որում, պարբերականը նշել էր, թե միջոցառումներին չի հրավրիվել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն, արձագանքելով հրապարակմանը, հաստատել էր փաստն այն մասին, որ նախագահ Պուտինին հրավեր չի ուղարկվել  և հեգնանքով բուլղարացիներին հորդորել` «ցանկացած խաղից զերծ մնալ»։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ պետական այդ տոնի առթիվ սովորաբար հրավիրվում է Սոֆիայում դիվանագիտական կորպուսը: Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանը ստացել է հրավեր ու մասնակցել այսօրվա այդ միջոցառմանը:
Օսմանյան Թուրքիայի լծից Բուլղարիայի ազատագրումը ազգային տոն է այդ երկրում, որը նշվում է ամեն տարի մարտի 3-ին։ Հատկանշական է, որ Բուլղարիան ազատագրվել է 1877-1878 թթ. ռուս-թուրքական պատերազմի արդյունքներով։

Politics 18:34 03/03/2016 World
Bulgarian Foreign Ministry’s official spokesperson Betina Zhoteva rejected reports that  Bulgaria had invited Turkish President Recep Tayyip Erdogan to celebrate the Day of Liberation from Ottoman oppression. The official representative labeled the rumors as “crude manipulation” and ” not consistent with reality.” Zhoteva’s comments came at a telephone interview with TASS agency.
"Among participants in official celebrations are heads of diplomatic missions accredited in Sofia. Rumors about inviting the Turkish president are a crude manipulation and not consistent with reality," Zhoteva said.
As reported earlier, Bulgaria invited Turkish President Recep Tayyip Erdogan to celebrate the Day of Liberation from Ottoman oppression but did not invite Russian President Vladimir Putin.
Russian presidential spokesman Dmitry Peskov told reporters earlier today that the Kremlin has not received an invitation from Bulgaria for Putin to attend the Day of Liberation of Bulgaria but respects this decision of a sovereign country.
Note, that the Day of Liberation in Bulgaria is a national holiday. Bulgaria got its independence after Russo-Turkish War of 1877-78.  As a result of the war, Ottoman Empire was deprived of a large portion of its territory, and the Bulgarian state was established on March 3, 1878.