Հասարակություն 11:40 10/03/2016 Հայաստան
«Սկզբունքային լուսաբանում» մրցանակը տրվելու է այն խիզախ լրագրողներին, որոնք տեղեկատվություն են ապահովում աշխարհի ամենավտանգավոր կետերից՝ կարևորելով մարդասիրության հիմնախնդիրները:
100 LIVES նախաձեռնությունը և «Լրագրողների միջազգային կենտրոն» (International Center for Journalism, ICFJ) կազմակերպությունը  հիմնել են  լրագրողական նոր մրցանակ՝ ճանաչման արժանացնելու այն խիզախներին, որոնք լուսաբանում են աշխարհում տեղի ունեցող աղետներն ու ոճրագործությունները:
Կազմակերպիչների տեղեկացմամբ, ICFJ կազմակերպությունը՝ «Ավրորա» մրցանակի հետ համագործակցությամբ, «Սկզբունքային լուսաբանում» մրցանակը կշնորհի 2016թ. ապրիլի 24-ին, Երևանում՝ «Ավրորա» մրցանակաբաշխության ընթացքում։ 100 LIVES նախաձեռնությունն իր երախտագիտությունն է հայտնում ցեղասպանության տարիներին հայերին փրկության ձեռք մեկնած խիզախներին և աջակցում է այն անհատներին ու կազմակերպություններին, որոնք նույն ոգով բարեփոխում են աշխարհն այսօր։
«Ավրորա» մրցանակը շնորհելով՝ 100 LIVES նախաձեռնությունը ճանաչման է արժանացնում մերօրյա հերոսներին, ովքեր անձնվիրաբար օգնում են մարդկանց։ Միանալով 100 LIVES նախաձեռնության «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ Ջորջ Քլունիին՝ ICFJ կազմակերպությունը  Երևանում կհայտարարի լրագրողական այս նոր մրցանակի հաղթողին։
«Չափազանց մեծ է այն  դերը, որ ժուռնալիստիկան ունի մարդկանց խնդիրները լուսաբանելու և մեղմելու գործում: Միջազգային լրագրողների՝ Հայոց ցեղասպանության տարիներին տեղի ունեցածը լուսաբանելու պատրաստակամության և ջանքերի շնորհիվ՝ շատ- շատերը ոտքի ելան և միջամտեցին։ Նույն նվիրումը մենք այսօր տեսնում ենք Սիրիայում, Սուդանում և աշխարհի բազմաթիվ այլ վայրերում, ուր պատերազմ ու ավերածություններ են»,– ասել է 100 LIVES նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը։
ICFJ կազմակերպությունը «Սկզբունքային լուսաբանում» մրցանակը շնորհելու է այն լրագրողին, որը դժվարին պայմաններում  բարձրացնում է մարդասիրության կարևոր հիմնախնդիրները՝ ներկայացնելով վատագույն իրադրության մեջ գտնվողներին և իր ազնիվ ու անաչառ լրատվությամբ ոգեշնչում է գործել հանուն մարդկանց փրկության։
«ICFJ կազմակերպությունը պատիվ ունի համագործակցելու100 LIVES նախաձեռնության հետ՝ նպատակ ունենալով կարևորել այն լրագրողների գործունեությունը, որոնք աշխատում են աշխարհի ամենաթեժ կետերում: Մենք հպարտ ենք, որ կարող ենք այսպիսի նշանակալի ճանաչման արժանացնել լրագրողներին»,- նշել է ICFJ նախագահ Ջոյս Բարնաթանը։
Բալետի պարող Ռազմիկ Մարուքյանը «Արաբեսկ» բալետի արտիստների ռուսական բաց մրցույթում արժանացել է առաջին մրցանակին
Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բալետային թատերախմբի առաջատար մենապարող Ռազմիկ Մարուքյանը Հանրահայտ բալետի...

Society 12:04 10/03/2016 Armenia
100 LIVES and the International Center for Journalists (ICFJ) announce the creation of an award to recognize courageous reporters who bring humanitarian crises to the world’s attention, the website of the organization informs.
According to the source, The ICFJ Award for Integrity in Journalism in partnership with the Aurora Prize will be presented at a 100 LIVES ceremony on April 24 in Yerevan, Armenia.
100 LIVES will also give its inaugural Aurora Prize for Awakening Humanity to honor heroes who continue the spirit of responsibility and compassion today. ICFJ will join 100 LIVES and Aurora Prize Co-Chair George Clooney to announce the recipient of the journalism award in Yerevan.
“I cannot overstate the impact that journalism can have on illuminating and alleviating human suffering,” says 100 LIVES co-founder Ruben Vardanyan. “At the time of the Armenian Genocide, sustained commitment and coverage by international journalists helped spur others to act and intervene. Today, we see that commitment continue in places like Syria, Sudan and other war zones around the world.”
In that same spirit, the ICFJ Award for Integrity in Journalism will be given to a journalist who sheds light on important humanitarian issues in difficult environments. The recipient demonstrates unparalleled courage in covering the plight of imperiled communities and unwavering commitment to integrity, freedom and justice. The coverage inspires others to take action to save lives.
“ICFJ is honored to work with 100 LIVES to emphasize the crucial role journalists play in telling the stories of persecution in hot spots around the world,” says ICFJ President Joyce Barnathan. “We’re delighted to recognize journalists in this meaningful way.”
It is noted that 100 LIVES is a new global initiative rooted in the events of the Armenian Genocide where 1.5 million Armenians perished. The fortunate few were saved by the courageous and heroic acts of individuals and institutions. A century later, 100 LIVES seeks to express gratitude, to share remarkable stories of survivors and their saviors, and to celebrate the strength of the human spirit.