Հասարակություն 16:34 17/03/2016 Հայաստան
Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապը Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպան Միքայել Մինասյանին պարգևատրել է Պիոս Պապի ասպետական ուխտի Մեծ Խաչի շքանշանով: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից:
Վատիկանի Առաքելական Պալատում մարտի 16-ին տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողության ժամանակ Սուրբ Աթոռի Պետական Քարտուղարության տեղապահ արքեպիսկոպոս Ջովաննի Անջելո Բեչուն դեսպան Մինասյանին է հանձնել Պիոս Պապի ասպետական ուխտի Մեծ Խաչի շքանշանը:
Ինչպես գրված է շքանշանի շնորհման մասին Հռոմի Պապի կոնդակում, Միքայել Մինասյանը քահանայապետական այս դասի կոչմանն արժանացել է «...որպես ակնառու ապացույց՝ պաշտոնապես վկայելու Ձեր հանդեպ ունեցած Մեր բարեսիրության»:

18:13 17/03/2016 World
Pope Francis I awarded Armenian Ambassador to Vatican Mikayel Minasyan with the Grand Cross Kinghood Order of Pope Pius, Press and Information Department of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia reports.
On March 16, during a solemn ceremony at the Vatican Palace Substitute for General Affairs of the Secretariat of State Archbishop Giovanni Angelo Becciu awarded the Grand Cross Kinghood Order of Pope Pius to Ambassador Minasyan.
Mikayel Minasyan received this Pontifical award "… as a vivid proof of our benevolence towards you" as stated in the letter of the Pope.