Մշակույթ 13:07 01/04/2016 Հայաստան
Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնին գեղարվեստական ղեկավար անպայման պետք է, սակայն դեռ վաղ է խոսել այդ մասին: Լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Անդրանիկ Արզումանյանը:
Հիշեցնենք, որ Ա.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Գեղամ Գրիգորյանը մահացել է այս տարվա մարտի 23-ին:
«Ես եմ հրավիրում գեղարվեստական ղեկավարին, բայց դեռ որևէ պաշտոնական հայտարարություն չեմ արել, մոտ ժամանակներս չեմ անի: Դա մեր կողմից գեղեցիկ չէ: Մեկ-երկու ամիս պետք է սպասել»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ Գեղամ Գրիգորյանի հետ արդեն այս տարվա բոլոր ծրագրերը մշակել էին, այժմ իրենք պետք է աշխատեն ու իրականացնեն դրանք բարձր մակարդակով:
Ա. Արզումանյանը տեղեկացրեց, որ ապրիլի 4-ին ներկայացնելու են Վինչենցո Բելլինիի «Նորմա» երկու գործողությամբ աշխարհահռչակ օպերան: Նա նշեց, որ «Նորմա»-ից հետո անպայման լինելու է Ջակոմո Պուչինիի «Տոսկա» օպերան. «Գեղամ Գրիգորյանի հետ ներկայացման 50 տոկոսի վրա աշխատել էինք: Երևի աշնանը կլինի պրեմիերան: Առաջիկա օրերին կհրավիրենք բեմադրիչ: Այժմ բանակցությունների մեջ ենք»:
Այս տարվա ընթացքում, Օպերային թատրոնի տնօրենի խոսքով, կլինի նաև «Սասունցի Դավիթ» օպերայի պրեմիերան, որը նախ ցուցադրվելու է Արցախում՝ սեպտեմբերի 1-ին: Թատրոնը,  ըստ Ա.Արզումանյանի,  աշխատում է նաև «Ճպուռն ու մրջույնը» մանկական բալետային ներկայացման  վրա, իսկ ամռանը կամ աշնանը կլինի Արամ Խաչատրյանի «Դիմակահանդես» բալետի պրեմիերան:

Culture 13:53 01/04/2016 Armenia
Al. Spendaryian Opera and Ballet National Academic Theatre needs an art director although it is too early to speak of that, Andranik Arzumanyan, Director of the Theatre told reports at a meeting.
To remind, Art Director of the Opera Theatre Gegham Grigoryan passed away on March 23 at the age of 65.
“I am empowered to invite an art director, yet I have made no official statement and such is not expected for the coming future. That is not a nice sing for our part. We should await for two-three months,” Arzumanyan explained, noting that all the programs of the year had been worked out with late Gegham Grigoryan, and they have nothing but to implement those programs in a due manner.
Arzumanyan next informed that “Norma” opera in 2 acts by Vincenzo Bellini is scheduled to be staged on April 4, which will be followed by “Tosca” opera in three acts by Giacomo Puccini. “We have worked on the performance with Gegham Grigoryan. The opera will be premiered in autumn. A director will be invited in the coming days, as we are in consultations with that regard.”
Aside from that, Arzumanyan says, “Sasuntsi Davit” Opera will be premiered  - first in Artsakh on September 1. The Opera theatre is working also on “The dragonfly and the ant" children’s and “Masquerade” ballets premiere which are slated for summer or autumn.