Քաղաքական 17:04 02/04/2016
ԼՂՀ առողջապահության նախարարության Հանրապետական բժշկական կենտրոն են տեղափոխվել 55-ամյա  Ծովինար Աղաջանյանը աջ բազկի վ/3 հրազենային, բազուկոսկրի կոտրվածք և հոդի վնասվածքով, ձախ բազկի փափուկ հյուսվածքների վնասվածքներով, 43-ամյա Գարեգին Աղաջանյանը՝ որովայնի կույր թափանցող հրազենային վիրավորումով և բարակ աղու վնասումով, 31-ամյա Զավեն Ավանեսյանը՝ իրանի բազմաթիվ հրազենային վիրավորումներ, ներթափանցված որովայնի խոռոչ, լյարդի վնասումով և 19-ամյա Հայկ Թորոսյանը՝  գլխուղեղի բաց թափանցող հրազենային կույր վիրավորումով:
Այդ մասին Panorama.am-ը տեղեկանում է ԼՂՀ առողջապահության նախարարությունից:
Ըստ աղբյուրի,  Հանրապետական բժշկական կենտրոնում Ծովինար Աղաջանյանի մոտ կատարվել է վերքի առաջնային մշակում, Գարեգին Աղաջանյանի մոտ` լապարատոմիա, բարակ աղու կարում, Զավեն Ավանեսյանի մոտ` լապարատոմիա լյարդի վնասվածքի կարում, Հայկ Թորոսյանի մոտ`գանգի դեկոմպրեսիոն տրեպանացիա:
Բժիշկները հիվանդների վիճակը գնահատում են կայուն ծանր: Նրանք գտնվում են վերակենդացման բաժանմունքում:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը վկայակոչելով ԼՂՀ ՊԲ լրատվական ծառայությանը, տեղեկացրել էր, որ ադրբեջանական զինուժի կողմից ապրիլի 2-ին ժամը 08:30-ի սահմաններում Մարտունու պաշտպանական ուղղությամբ ՄՄ-21 («Գրադ») կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 2004թ. ծնված Վաղինակ Թաթուլի Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են:
Նշենք, որ ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան հակառակորդը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ձեռնարկել է լայնածավալ նախահարձակ գործողություններ, որոնց ընթացքում հրթիռահրետանային արկակոծման են ենթարկվում ոչ միայն հայկական զինուժի պաշտպանական դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը:

Здоровье 17:24 02/04/2016 НКР
Минздрав НКР о состоянии пострадавших вследствие наступления ВС Азербайджана: раненые находятся в реанимации
Министерство здравоохранения Нагорно-Карабахской Республики представляет новые сведения о состоянии пострадавших вследствие наступления ВС Азербайджана.
В Республиканский медицинский центр Минздрава НКР доставлена 55-летняя Цовинар Агаджанян, получившая огнестрельное ранение в правую руку, перелом кости и повреждение связок, а также травму левой руки; 43-летний Гарегин Агаджанян – с огнестрельным ранением в область брюшной полости; 31-летний Завен Аванесян – с многочисленными огнестрельными ранениями в поясничной области; а также 19-летний Айк Торосян – с огнестрельным ранением в голову.
Как сообщили Panorama.am в Минздраве НКР, в Республиканском медцентре в Степанакерте Цовинар Агаджанян проведена первичная обработка раны, Гарегину Агаджаняну – лапаротомия, операция на поврежденном тонком кишечнике, Завену Аванесяну – лапаротомия, операция на поврежденной печени, Айку Торосяну – декомпрессионная трепанация черепа.
Медики оценивают состояние пациентов как стабильно тяжелое. Они находятся в отделении реанимации.
Согласно данным пресс-службы министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики, наиболее интенсивные бои идут на южном (Гадрут) и северо-восточном (Мартакерт) направлениях уже превратившейся во фронт  передовой линии. По уточненным данным, карабахские силы на юго-восточном направлении вывели из строя 2 танка противника, на северо-восточном направлении – 1 танк и 1 БЛА. Около 12:30 по ереванскому времени, силы ПВО АО НКР на юго-восточном направлении поразили еще один военный вертолет ВС Азербайджана, а в северо-восточном направлении – еще 1 БЛА.
Кроме того, 2 апреля, около 08:30 по ереванскому времени, согласно оперативным данным Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, в результате осуществленного в направлении Мартуни ракетно-артиллерийского обстрела из установки БМ-21 («Град») убит Вагинак Татулович Григорян 2004 г.р., еще двое детей получили ранения.