Քաղաքական 18:09 04/04/2016 Արցախ
Այսօր մերձդնեստրյան կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանի և Մերձդենստրի Մոլդովական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Վիտալի Իգնատևի միջև։ Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Կողմերն անդրադարձել են ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ԼՂՀ և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողություններին և դրանց հետևանքով ստեղծված իրավիճակին։
Վիտալի Իգնատևը Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության իշխանությունների և ժողովրդի անունից լիակատար աջակցություն և զորակցություն է հայտնել Արցախին և հույս հայտնել, որ սեղմ ժամկետներում հնարավոր կլինի կայունացնել իրավիճակը։
Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը հնարավոր է լուծել բացառապես խաղաղ ճանապարհով։

Politics 19:15 04/04/2016 World
At the initiative of the Transdniestrian party, a telephone conversation took place on April 4 between Minister of Foreign Affairs of the Nagorno Karabakh Republic Karen Mirzoyan and Acting Minister of Foreign Affairs of the Pridnestrovian Moldovian Republic Vitaly Ignatiev, NKR Foreign Ministry reports.
According to the information, the parties touched upon the issues related to the large-scale military hostilities unleashed by Azerbaijan along the Line of Contact between the armed forces of the NKR and Azerbaijan in the early hours of April 2, as well as the unfolding situation.
On behalf of the authorities and the people of the Transdniestrian Moldavan Republic, Vitaly Ignatiev expressed full support and sympathy to Artsakh, as well as hope for the earliest stabilization of the situation.
The parties expressed conviction that the Azerbaijani-Karabakh conflict can be settled by exclusively peaceful means, reads the statement.