Քաղաքական 11:24 08/04/2016
«Այն, ինչ այսօր ունենք ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում, աննախադեպ է 1994 թվականից սկսած»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ, «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ ղեկավար Կարեն Բեքարյանը:
Ըստ նրա, հակառակորդն այս հարձակմանը պատրաստվել էր 22 տարի, սպառազինության համար ծախսել էր հսկայական գումարներ, այս ամենին գումարվել է նաև միջազգային հանրության անգործությունը:
«Նախապես, երկար պատրաստված բլից-կրիկ տարբեր ուղղություններով: Սակայն արդյունքը տեսնում ենք բոլորս: Առանց վարանելու կանվանեի՝ Ադրբեջան պետության կրախ, Ալիևի կլանի, իշխանության կրախ առավելապես, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բանակի հաղթանակ: Մինչդեռ նման պատրաստության դեպքում գոնե հակառակորդի տարածքի մեկ երրորդը պետք է ունենար»,- ասաց նա:

Politics 13:48 08/04/2016 Armenia
“What we see along the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan today has have no precedent since 1994,” member to the RA National Assembly Standing Committee on Foreign Relations Karen Bekaryan told reports at a press conference.
According to him, the adversary has been getting ready for the attack for 22 years spending huge amounts on obtaining weapons, on top of that - the inaction of the international community.
“We witnessed a planned blitzkrieg on different directions. The result is evident. I would call that a total collapse of the Azerbaijani state, the Aliyev regime, collapse of the authorities, victory of the NKR army. While such a preparedness should have implied a seizure of one third of the adversary territory,” Bekaryan noted.
The parliamentarian next underscored that the war once again came to prove that that without Artsakh direct involvement the conflict may have no settlement, no progress.
“The army lived up to its task and at present the diplomacy should keep in with army,” Bekaryan concluded.