Հասարակություն 14:34 05/05/2016 Հայաստան
Եթե Ադրբեջանը ցանկանում է բանակցային գործընթացում արդյունք տեսնել, նա ուղղակի պետք է բանակցի Ստեփանակերտի հետ. Շավարշ Քոչարյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ  Շավարշ Քոչարյանն այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Բիշքեկյան արձանագրություններին, որոնք 1994թ. հենց այս օրն են ստորագրվել, ասաց, որ դրանք չափազանց կարևոր էին, բայց այն հիմք էր, որից հետո արդեն կնքվեց բուն զինադադարի մասին պայմանագիրը:
«Ես ուզում եմ մի բանի վրա ուշադրություն դարձնել, որ Բիշքեկն անսպասելի չառաջացավ, քանի որ այդ ինչպե՞ս եղավ, որ կողմերը եկան այդ համաձայնությանը, որովհետև մինչև այդ եղել է երկար գործընթաց: Դեռևս 1993 թվականի սեպտեմբերից  հենց Բաքուն ուղղակի բանակցությունների դուրս եկավ Ստեփանակերտի հետ, և եղան բազմաթիվ հանդիպումներ: Այդ ժամանակ էր այն հայտնի փաստը, որ Հեյդար Ալիևը իր ստորագրությամբ լիազորեց իրենց խորհրդարանի փոխխոսնակին, որպեսզի բանակցություններ վարի ԼՂՀ ներկայացուցչի հետ՝ բարձր մակարդակի հանդիպում կազմակերպելու համար»:
Փոխնախարարի խոսքերով՝  նմանատիպ լիազորագիր ստացավ նաև այն ժամանակ ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Արկադի Ղուկասյանը, Մոսկվայում էլ եղել է հանդիպում իրենց փոխխոսնակի և Արկադի Ղուկասյանի միջև:
«Այդ հանդիպման արդյունքում կարճատև զինադադարի պայմանավորվածություն էր եղել»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ այդտեղ նաև պայմանավորվել են, որ պետք է հանդիպեն երկու երկրների ղեկավարները  և Մոսկվայում տեղի է ունեցել այդ հանդիպումը, որից հետո եղել են բազմաթիվ այլ հանդիպումներ:
Շավարշ Քոչարյանը նշեց, որ եթե Ադրբեջանը ցանկանում է բանակցային գործընթացում որևէ արդյունք տեսնել, նա ուղղակի պետք է բանակցի Ստեփանակերտի հետ, այլ ոչ թե ձևացնի, թե այդպիսի սուբյեկտ չկա:
«Այդ տեսակետից դա, ինչպես ասում են, որոշակի լակմուսային թուղթ է: Քանի Ադրբեջանը դիմադրում է, որ Ղարաբաղը լինի լիարժեք բանակցային կողմ, դա նշանակում է, որ ինքը շարունակում է իր քաղաքականությունը՝ օգտագործել բանակցային գործընթացը որպես քող՝ իր դեստրուկտիվ քայլերի համար»,- ասաց փոխարտգործնախարարը՝ հավելելով, որ  1994 թվականի այդ համաձայնագիրն ու դրանից հետո կնքվածը Արդբեջանի միջազգային պարտավորություն  են, իսկ դրա խախտումը նշանակում է միջազգային պարտավորության խախտում:

Politics 15:12 05/05/2016
Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia, Shavarsh Kocharyan told the reporters that Bishkek protocol, signed on this very day in 1994, is very important, as it became the basis for the agreement on ceasefire.
“I want to focus on the fact that Bishkek [protocol] didn’t just occur. Before the signing of the protocol, the parties went through a long negotiating process. Already in September 1993, when Baku entered direct negotiations with Stepanakert, many meetings have been arranged. It was then that, Heydar Aliyev signed a document authorizing the vice speaker of the Parliament to negotiate with the representative of NKR to arrange a high-class meeting,” Shavarsh Kocharyan said.
According to him, former Prime Minister of NKR, Arkadi Ghukasyan, also authorized to represent NKR, met with the Azerbaijani representative in Moscow.
“An agreement on brief ceasefire was reached during the meeting,” said Kocharyan adding that the representatives also agreed for a meeting to be arranged for the Presidents of both countries, and since then many other meetings were held.
Kocharyan also noted that if Azerbaijan wants results, it should negotiate directly with Stepanakert.
“From this point of view, they say it’s a litmus paper. Azerbaijan refusing to accept Karabakh as a competent negotiating party, means they want to use the negotiation process to cover up their destructive actions,” Deputy Minister of Foreign Affairs said adding that the agreements of 1994 and the one following it are an international responsibility for Azerbaijan, and their violation means violation of international responsibility.