Քաղաքական 09:27 09/05/2016 Հայաստան
Հայ ժողովրդի յուրաքանչյուր նոր սերունդ պատրաստ է նորովի և ավելի վստահորեն պաշտպանելու իր անվտանգությունը, խաղաղությունը. ՀՀ նախագահ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն  ուղերձ է հղել Հաղթանակի և խաղաղության տոնի առթիվ.
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Հաղթանակի և խաղաղության տոնի առթիվ:
Մեր ժողովրդի համար Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը դարձավ իսկապես Հայրենական մեծ պատերազմ: Բազում հայորդիներ կռվեցին իրենց հայրենիքի ազատության և լուսավոր ապագայի համար: Պայքարեցին բոլոր ճակատներում, մարտի դաշտում և թիկունքում: Այսօր մենք հարգանքի և երախտագիտության տուրք ենք մատուցում մեր հերոս նախնիների պայծառ հիշատակին, ովքեր հարյուր հազարներով ընկան չարիքի դեմ պայքարում: Նաև հարգանքի և երախտագիտության տուրք ենք մատուցում ավաղ արդեն փոքրաթիվ այն վետերաններին, ովքեր այսօր էլ մեր կողքին են:
Սա ոչ միայն ռազմական հաղթանակի, այլև խաղաղության տոն է: Խորհրդային Միության մյուս ժողովուրդների հետ միասին մենք շատ թանկ գին վճարեցինք այդ հաղթանակի համար` վաստակելով խաղաղություն: Այդ խաղաղությունը մեզ պատմական հնարավորություն տվեց որպես ազգ կրկին ոտքի կանգնելու տնտեսապես, մշակութապես և քաղաքականապես: Եվ մենք գիտենք այդ խաղաղության գինը:
Մայիսի 9-ը մեզ համար վերաիմաստավորվեց և վերարժևորվեց 1992 թվականին Շուշիի ազատագրմամբ: Արցախի դարավոր մշակութային կենտրոնը, որ ավանդաբար լույս, կրթություն, գիտություն և արվեստ էր սփռել իր շուրջը, վերածվել էր շուրջբոլորը մահ ու ավեր սփռող հրեշավոր կրակակետի: Շուշիի ազատագրումը մեր կյանքի և մահվան հարցն էր, և մենք նույն մայիսի 9-ին կրկնեցինք մեր հայրերի ու պապերի սխրանքը՝ բեկելով պատերազմի ընթացքը:
Այդ օրվանից 24 տարի անց՝ անցյալ ամիս, արդեն Շուշին ազատագրած ազատամարտիկների զավակները կրկնեցին իրենց հայրերի սխրանքը: Եվ նրանք դա արեցին ոչ թե ֆիդայական ջոկատների, այլ արդեն կայացած կանոնավոր բանակի կազմում: Նրանք ապացուցեցին, որ հայ ժողովրդի յուրաքանչյուր նոր սերունդ պատրաստ է նորովի և ավելի վստահորեն պաշտպանելու իր անվտանգությունը, խաղաղությունը և իրավունքները:

Politics 18:06 09/05/2016 Armenia
Serzh Sargsyan: Each new generation of the Armenian nation is ready to again and resolutely defend our security, peace
Armenian President Serzh Sargsyan issued a statement on the occasion of victory and peace day, press department of the President’s Office.
“Today, we pay tribute and express gratitude to the bright memory of our heroic predecessors, hundred thousands of whom fell in the struggle with the evil. We also pay tribute and express gratitude to a sadly small number of veterans who today stand with us,” reads the statement which also recalls many Armenians who fought for the freedom of the Fatherland and its bright future during WWII.
“For us, May 9 was reconsidered and reassessed with the liberation of Shushi in 1992. The cultural center of Artsakh, which for centuries had always been spreading light, education, science and arts, was turned into a monstrous weapon emplacement which was spreading death and destruction all around. For us, liberation of Shushi was the matter of life and death; on May 9 we repeated the heroic act of our fathers and grandfathers and changed the course of the war,” the President said and added: “Twenty-four years later, last month now sons of the liberators of Shushi repeated the heroic act of their fathers. This time, these were not the fidayi units but regiments of the mature regular army. They proved that each new generation of the Armenian nation is ready to again and resolutely defend our security, peace, and rights.”
“I congratulate us all on this glorious holiday. I wish us all peaceful skies and productive work,” concludes the statement.