Մշակույթ 09:00 11/05/2016 Հայաստան
Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը մայիսի 16-ին կայանալու է Երևանի պետական կամերային երգչախմբի գործունեության 20-ամյակին նվիրված հոբելյանական համերգ:  Երգչախմբի մամուլի ծառայությունից Panorama.am-ին տեղեկացրեցին, որ երգչախմբի 20-րդ տարեդարձի շնորհավորանքներին իր ելույթով կմիանա նաև ճանաչված ջազ դաշնակահար Տիգրան Համասյանը:
Երևանի պետական կամերային երգչախումբը  ստեղծվել է 1996-ին՝ Գարեգին Ա Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հովանավորությամբ դասական և ժամանակակից գլուխգործոցներ կատարելու նպատակով: Մինչև այս 10 ձայնասկավառակ է ձայնագրվել: Երգչախմբի հիմնական երգացանկը ներառում է հայկական դասականների և ժամանակակից կոմպոզիտորների, ինչպես նաև եվրոպական ու ռուսական դասականների և ժամանակակից կոմպոզիտորների և ջազ կոմպոզիտորների աշխատանքներ:
Երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավարը և գլխավոր դիրժորն է Հարություն Թոփիկյանը:
Նշենք, որ Տիգրան Համասյանը և Երևանի պետական կամերային երգչախումբը Հարություն Թոփիկյանի ղեկավարությամբ միասին ներկայացրել են  «Լույս ի Լուսոյ» յուրօրինակ նախագիծը դաշնամուրի և երգչախմբի համար:

Culture 11:04 11/05/2016
Tigran Hamasyan joining jubilee concert on the occasion of the 20th anniversary of Yerevan State Chamber Choir
World-known Armenian jazz pianist Tigran Hamasyan will perform at the jubilee concert devoted to the 20th anniversary of Yerevan State Chamber Choir to be held at Komitas Chamber Music House on May 16, press service of the Choir informed Panorama.am.
Founded in 1996 by Harutyun Topikyan, under generous sponsorship of His Holiness Catholicos of All Armenians Garegin I, the Yerevan Chamber Choir became one of the well-known musical collectives performing outstanding choral music of old and contemporary composers in Armenia and beyond.
10 CDs are recorded by the Choir to date. The 3rd Annual Armenian Music Awards held in 2000 in Glendale, California USA granted the BEST TRADITIONAL ALBUM award to the “Music of KOMITAS Vardapet” CD recorded by Yerevan Chamber Choir.
The international appearance of the Yerevan Chamber Choir begins in 1997 with participation in the International Music Festival in Ravenna/Italy, where it performed Armenian classical and modern choral music. At the same year, the Choir performed the concert “Ars Poetica” in 4 pieces written by contemporary Armenian composer Tigran Mansuryan; the concerts were performed in Armenia, Germany, Syria and Lebanon.